Abielureferendumi vastased ehk EI-kampaania tegijad kasutavad rahva lollitamiseks alusetuid väiteid ja eksitavat sõnavara. Riigikogu esimees ja EKRE aseesimees HENN PÕLLUAAS lükkab EI-poole valeväited otsustavalt ümber.
Valeväide 1: abielu institutsioon ei ole rünnaku all ega vaja põhiseaduslikku kaitset
Seda väitis veel hiljaaegu Reformierakond eesotsas Kaja Kallasega ning see oli ka nn kooseluseaduse läbisurumisel laialt levitatud väide. Tegelikkuses oli kooseluseaduse läbisurujate siht jõuda sammhaaval homoabielu seadustamiseni, nagu on see on toimunud kõikides riikides, kus esmalt võeti vastu kooseluseadus.
Homoabielu seadustamist lõppeesmärgina tunnistas hiljuti ka sotsialist Sven Mikser, tõdedes, et lühikesed sammud pole end õigustanud ja et on aeg astuda suur samm – legaliseerida abielu samasooliste vahel. Sotsiaaldemokraadid on teatanud, et toetab roheliste ja Eesti 200 poolt algatatud homoabielude legaliseerimist nõudvat petitsiooni. Samuti toetab seda Reformierakond, aga hirmust kaotada oma pärisabielu toetavaid valijaid ei julge partei petitsioonialgatajatega ühineda ning püüab abielureferendumit teiste vahenditega põhja lasta.
Valeväide 2: abielureferendumi läbiviimisel puudub mõte ja tegelema peaks teiste asjadega
Just nüüd, mil abieluinstitutsioon tahetakse pöörata pea peale ja homoseksuaalsetele paaridele tahetakse anda abieluõigus, on abielule põhiseadusliku kaitse omistamine eriti tähtis ja hädavajalik.
Perekonnaseadust, kus abielu on sätestatud mehe ja naise vahelise liiduna, võib praegu igal hetkel muuta. Pärast seda, kui rahvahääletusega kinnitatakse üle, et abielu on mehe ja naise vaheline liit, ei ole selle muutmine ilma uue rahvahääletuseta võimalik. Riigikogu ei saa siis enam teistsuguseid seadusi vastu võtta ega kohtud olemasolevaid ümber tõlgendada. Rahvahääletusel on väga suur ja oluline mõte.
Rahvahääletuse läbiviimine abielu teemal ei mõjuta teiste oluliste küsimustega tegelemist. Valitsus ja Riigikogu tegelevad pidevalt sadade teemade, projektide, algatuste ja seadusemuudatustega, kuid meedia neid teemasid ei kajasta. Kes kahtleb, vaadaku Riigikogu ja valitsuse päevakordi, mis on kõigile kättesaadavad asutuste veebilehtedel.
Abielureferendum on üks paljudest valitsuse algatustest ja selle eesmärk on anda inimestele võimalus ise otsustada ja kaasa rääkida meid kõiki puudutaval teemal, vastupidiselt sellele, kuidas toimetati kooseluseaduse vastuvõtmisel.
Valeväide 3: abielureferendum on provokatsioon ja lõhestab ühiskonda
Väide, nagu oleks referendum provokatsioon on samaväärne väitega, et igasugune demokraatia ja rahvalt arvamuse küsimine on provokatsioon. Üleskutse mitte kuulata rahva häält kõneleb referendumivastaste kõva käe ihalusest.
Näiteks Šveitsis on referendumid poliitilise elu loomulik osa, aastas toimub seal mitu rahvahääletust ning ühiskond pole seal kaugeltki tülis. Vastupidi, rahva hääl annab otsustele suurema legitiimsuse.
Tuletame meelde, et Eestis algas ühiskonna lõhestamine aastatel 2014-2015 nn kooseluseaduse pealesurumisega Reformierakonna ja SDE poolt. Sellega sõideti jõhkralt üle ühiskonna valdava enamuse tahtest. Õnneks jäid seaduse rakendusaktid vastu võtmata, kuid ühiskond oli lükatud kreeni. Abielureferendum ei lõhesta ühiskonda, vaid ühendab. See annab võimaluse ühiselt otsustada, millise tee ja tuleviku me endale ühiskonnana valime.
Valeväide 4: loomuliku abielu pooldajad on abieluvõrdsuse vastu
Nn abieluvõrdsus on homoabielu pooldajate konstrueeritud uussõna, millega püütakse tekitada valearusaama, justkui tekitaks abielu mehe ja naise vahel mingit ebavõrdsust, mille homoabielu seadustamine likvideeriks. Abieluvõrdsuse mõiste kasutamise eesmärgiks on abieluinstitutsiooni ja abielu mõiste ümberdefineerimine.
Eestis kehtiva õiguse kohaselt on absoluutselt kõigil täisealistel ja teovõimelistel inimestel ühetaoline ehk võrdne õigus abielluda. Samasoolistele paaridele abieluõiguse andmine ei tooks mitte võrdsust, vaid annaks neile eriõiguse. Ja kui rääkida võrdsusest, siis ei tohiks olla üllatus, et lapsed sünnivad vaid mehe ja naise kooselust, mitte samasooliste viljatust ühiselust.
Valeväide 5: enamus ei tohi referendumiga lahendada vähemusi puudutavaid küsimusi
Selle äraspidise loogikaga ei saaks mitte kunagi ühtegi demokraatlikku otsust vastu võtta ega valimisi läbi viia. Demokraatia sisu ja mõte ongi just see, et otsustav on rahva enamuse, mitte vähemuste tahe.
Abielu kaitsmine ja sellele rahvahääletuse kaudu põhiseadusliku kaitse andmine on ühiskonna enamuse võõrandamatu õigus. Rahvahääletus on kantud kõige suuremal moel võrdõiguslikkuse põhimõttest ja annab kõigile kodanikele ühesuguse õiguse otsustada.
Küsitluste järgi toetab abielu kui mehe ja naise liitu üle 60% eesti inimestest. Referendumi vastu võitlejad ei aseta end mitte valitsuse vastu, vaid hoopis eesti rahva enamuse vastu.
Ühiskonna ja rahva seisukohtadega mittearvestamine viib meid totalitaarsesse režiimi, kus mingi vähemus ütleb enamusele, kuidas peab käituma, kuidas mõtlema, mida tegema. Sellises ühiskonnas me oleme juba olnud ja sinna me ei ole nõus tagasi minema.
Valeväide 5: homoabielu on inimõigus
See on järjekordne suurvale. ÜRO Inimõiguste Harta räägib vaid abielust mehe ja naise vahel ning Euroopa Inimõiguste Kohus on kinnitanud, et homoabielu mittelegaliseerimine ei ole inimõiguste rikkumine. Seda, et homoabielu ei ole inimõigus, on kinnitanud ka õiguskantsler Ülle Madise. Demokraatlikke riike, kus geipaaride abielu ei tunnustata, on mitu korda rohkem kui neid, kus tunnustatakse. Eesti ei ole siinkohal mingi erand.
Homoaktivistid on lagedale tulnud ka väidetega, nagu raiutaks abielureferendumiga kivisse sovetlikku homofoobsust. Selle loogika järgi on enamik maailma riike ja rahvaid sovetlikud ning homofoobsed. Loomuliku abielu eest seismine ei tee inimestest homofoobe. Enamik inimesi lihtsalt ei taha, et neile surutaks peale loomuvastaseid sättumusi ja soovivad, et midagigi jääks pühaks ning puutumatuks.
Valeväide 6: referendumiga võetakse kelleltki õigusi ära
Abielureferendumiga saab abielu endale põhiseadusliku kaitse. Mitte kellegi õigusi sellega ära ei võeta, eriti selliseid, mida pole olemas olnudki. Küll aga soovivad homoabielu pooldajad anda teatud grupile eriõiguse ning hävitada abieluinstitutsioon mehe ja naise liiduna. Ja hoopis see võtab väga palju ära neilt, kes peavad abielu pühaks.
Sama rumal on väide, et loomuliku abielu toetajad keelavad teistel armastada. On oluline aru saada, et abielureferendum ei puuduta armastust, ammugi selle keelamist. Mitte kellelgi ei keelata armastada kedagi. Rahvahääletuse teemaks on abielu.
Valeväide 7: rahvaküsitluse küsimus on põhiseadusevastane
Tegemist on taaskord referendumi vastaste väärinfoga, mille eesmärk on inimesi eksitada. Põhiseadus ei keela ühegi küsimuse rahvahääletusele panemist, kui see ei puuduta maksusid ja välislepinguid. Nõnda saab rahvahääletusele panna ka väärtusküsimusi. See, millisena näeb meie ühiskond riigi kaitsva tiiva all olevat abielu ja perekonda, on väga oluline osa ühiskonna väärtussüsteemist.
Ei ole ühtegi moraalset ega õiguslikku põhjust, miks ühiskonna enamus ei tohiks kaitsta abielu seksuaalvähemuste soovi eest seda hävitada. Abieluteemalisi referendumeid, kus on otsustatud seksuaalvähemuste õiguste üle, on korraldatud paljudes Euroopa riikides (Iirimaa, Slovakkia, Sloveenia, Horvaatia jne) ning mitmekümnes USA osariigis.
Õiguskantsler Ülle Madise on kinnitanud, et küsimus „Kas Eestis peab abielu jääma mehe ja naise vaheliseks liiduks“ on korrektne ning põhiseadusele vastav. Siin pole millegi üle vaielda.
Kokkuvõtteks
Eesti põhiseaduse ja perekonnaseaduse loojad ei tulnud omal ajal selle pealegi, et keegi võiks kunagi seada kahtluse alla abielu kui mehe ja naise liitu, vastasel juhul oleks see kindlasti raiutud lisaks perekonnaseadusele ka põhiseadusesse. Seda on kinnitanud mitmed Põhiseadusliku Assamblee liikmed.
Läbi aegade välja kujunenud perekond on ühiskonna alustala ning mehe ja naise liit on ainuke loomupärane liit, millest sünnivad lapsed ja mis tagab meie ühiskonna ja rahvuse edasikestmise. Rahvahääletus võimaldab meil anda abielule põhiseadusliku kaitse, mida see praegu vajab. Kui tahame, et meie ise ja meie lapsed saaksid elada normaalses ühiskonnas, siis tuleb referendumil ilmtingimata osaleda ja öelda selge sõnaga JAH.