EKRE Riigikogu saadik Henn Põlluaas selgitab, et võimukoalitsiooni poolt Riigikogus tagasi lükatud eelnõu nn putukatoitude märgistamisest oli mõeldud selleks, et meie inimesed teaksid täpselt, millistesse toiduainetesse on lisatud mingil kujul putukaid.
“Euroopa Komisjon on andnud loa müüa ja tarvitada kõikides tavatoitudes lisandina nelja sorti putukaid. See olevat meie tulevikutoit.
EKRE on ainus erakond Eestis, kes tahab anda meie inimestele võimaluse soovi korral mitte süüa selliseid sitikaid ja satikaid sisaldavaid toite. Esitasime juba eelmise aasta mais eelnõu, mille kohaselt tuleb sellistele toitudele ja toiduainetele panna selgelt nähtav kleeps, et need oleksid normaalsetest tavatoitudest eristatavad. Seda hoiti koalitsiooni poolt kinni enam kui kaheksa kuud, enne kui see lõpuks saali jõudis.
Minu suureks üllatuseks mitte ükski teine erakond, ei Reformierakond, Eesti 200, Sotsiaaldemokraadid, Isamaa ega Keskerakond, meie ettepanekut ei toetanud. Nende meelest kuuluvadki sitikad meie toidulauale ja inimestel polegi vaja aru saada, mis on toidu sees, mida meile pakutakse. Minu meelest on see ebanormaalne ja jäle!
Esitasin eelnõud 08.02.2023 Riigikogus ja toon oma kõne siinkohas täies mahus ära:
“Meil on täna laual Riigikogu otsuse eelnõu 222, millega Riigikogu teeb Vabariigi Valitsusele ettepaneku kolme kuu jooksul vastava otsuse vastuvõtmisest kehtestada putukaid ja putukavalke sisaldavate toitude ja toodete erimärgistamine.
See on muutunud aktuaalseks teemaks seetõttu, et üha rohkem kuuleme, kuidas me kõik peaksime oma toidulauda rikastama kõikvõimalike putukate ja sitikate-satikatega. See olevat tervislik, äärmiselt progressiivne ja päästvat loodust jne.
23. jaanuaril eelmine aasta võttis Euroopa Komisjon vastu rakendusmääruse osaliselt rasvatustatud pulbri turule viimise loa kohta uuendtoiduna. See tähendas, et Euroopa Liidus on neli putukat, mida võib erinevates vormides inimestele toiduks pakkuda, toota ja müüa. Ja kui varem oli lubatud toakilk, siis nüüd on ka tera-hallitusmardikas, jahumardikas ja rändtirtsu vastsed. Terve hulk muid sarnaseid taotlusi on veel kaalumisel, nii et ma ei oska öelda, milliseks nimekiri kujuneda võib. Aga kes on kuskil Aasia maades käinud, siis seal süüakse küll igasuguseid ämblikke, skorpione ja jumal teab mis sitikaid veel. Nii et tõenäoliselt see nimekiri veel täieneb.
Eestis võib turustada Eestis, teistes Euroopa Liidu riikides ja kolmandates riikides toodetud ja kasvatatud terveid putukaid, putukajahu, graanuleid ja erinevaid tooteid, milles on need putukaid ja putukajahu sisaldavad lisandid sees. Ja seda võib kasutada nii leiva-saia, kondiitritoodetes, pastades jne, nii, kuidas kellegi kokandusalased fantaasiad vähegi lubavad.
Eestis ja Euroopa kultuuriruumis laiemalt puudub igasugune vastav traditsioon ja komme ning täiesti selgelt valdavas osas inimestes tekitab putukate söömine sügavat vastumeelsust ja vastikust. Seda ei peeta ka eetiliselt vastuvõetavaks. Mõeldamatu on see olnud Eestis läbi aegade.
Täna loomulikult on inimesi, kes huvi pärast kuskil reisil olles maitsevad neid ja kes hea meelega on nõus putukaid ka siin sööma, kui seda pakutakse. Aga pange tähele, see eelnõu ei keela – ei keela – erinevaid putukaid ja putukaid sisaldavaid toite Eestis, vaid see puudutab nende erimärgistamist. Palun väga, las inimesed, kes tahavad, las nemad söövad. See on nende eralõbu, seda me keelama ei hakka. Selle eelnõu eesmärk on, et inimesed, kes ei taha putukaid sisaldavaid toite – kringleid, pirukaid, pastasid, mida iganes – süüa, et nad saaksid ka sellest ära ütelda.
Tänane, 2011. aasta euroliidu määrusega sätestatud toiduainete märgistamise kord, mis on ka Eestis seadustatud, nõuab küll kõikide toiduainete koostise äratoomist täpselt, aga me teame, et sellega on väga suured probleemid. Sildid ja lisakleepsud on sedavõrd pisikesed ja normid ongi kehtestatud sellisena, et tegelikult isegi korraliku nägemisega inimesed ei pruugi suuta sealt välja lugeda, mis sinna kirjutatud on. Ja kui kuskil ridade vahel on mingisugune sitikas või satikas kirjas, siis see võib jääda kahe silma vahele.
Meie eelnõu nõuab nähtava erimärgistuse panemist sellisele tootele. Kõik see, mis on toiduseaduses sätestatud, see jääb samaks, seda me ei puutu, sest ka putukad lähevad etiketi peale, kui toiduained neid sisaldavad. Aga vastav eelnõu nõuab eraldi kleepsu panekut, kus inimesed näeksid kohe selgelt, et toiduaine sisaldab putukaid. Ja soovitav on ka see, et kõnealused toiduained oleks nende tuvastamise lihtsustamiseks lisaks ka eraldi riiulil, mitte läbisegi kõikide muude toodetega, vaid nähtavalt kokku paigutatud.
Itaalias ja Ungaris on sellised nõuded. Ungaris peavad putukavalke sisaldavad toidud kandma märgistust “Hoiatus! Toiduaine sisaldab putukavalke”. Selge kleeps on pakendil peal ja lisaks peavad nad olema ka eraldi, mitte läbisegi muu kaubaga. Itaalias on inimeste ägeda vastuseisu tõttu keelatud traditsioonilistes toitudes, pitsades ja pastades, putukalisandite kasutamine. Ja alles hiljuti lugesin lehest, et ka mitmes muus riigis on võetud vastavad reeglid kasutusele. Siin eelnõus ei ole just kõige viimaseid andmeid teiste riikide kohta, sellepärast et see konkreetne eelnõu esitati juba eelmise aasta maikuus. Selle ajaga on veel üht-teist muutunud ja riike juurde tulnud, kus on kehteststud erimärgistus või keeld.
Miks on veel oluline, et putukavalke sisaldavad toiduained oleksid selgelt eristatavad muudest meie mõistes tavapärastest ja normaalsetest toiduainetest? Lisaks sellele, et paljudes inimestes tekitavad need vastikust, siis vastus on lihtne. Tegelikult võib putukatest valmistatud või putukalisandeid sisaldava toidu tarbimine tuua kaasa tõsiseid terviseriske.
Nimelt võivad toiduna kasutatud putukad põhjustada allergilisi reaktsioone ja seda eriti inimestel, kes on allergilised koorikloomade ja teiste putukate suhtes, kes sisaldavad kitiini. Nii et kui me hoolime oma kaasinimeste tervisest, siis ka see on üks põhjus, miks peaks selgelt ära märgistama kõik need toidud, mis sisaldavad või koosnevadki ainult putukatest.
Nagu ma mainisin, tänane kord, kuidas toiduainete sisaldused on märgitud pakenditel, ei võimalda inimestel eristada putukvalke sisaldavaid ja tavalisi toite. Siin on väidetud, et see eelnõu justkui nõuaks täiendava seaduseelnõu väljatöötamist, kuna see rikkuvat ettevõtlusvabadust ja nõuab seetõttu toiduseaduse muutmist.
See on täiesti absurdne väide. Antud eelnõu ei muuda korda, mis on ette nähtud toiduainete märgistamiseks. Kõik jääb samaks, see nõuab lihtsalt ühte lisakleepsu pakenditele ja ei nõua mitte mingisugust seaduseelnõu tegemist valitsuse poolt – sellised toiduainete märgistamised toimuvad toiduseaduse § 38 punkt 4 ja 5 järgi ministri määrusega. Nii et tegelikult see, et eelnõu saadeti komisjoni poolt saali märkega, et seda peab vastuvõtmiseks toetama Riigikogu koosseisu enamus on täiesti selge nii põhiseaduse kui ka meie kodu- ja töökorra seaduse rikkumine. Eelnõu vajab vaid lihthäälteenamust.
Ma tõepoolest loodan, et kõik saadikud suhtuvad sellesse eelnõusse positiivselt. Ja ma tuletan veelkord meelde, et sellega ei keelata ära putukatoidud. Kes tahab, see krõbistagu edasi. Ei mingit probleemi. Eelnõu on esitatud selleks, et inimestel, kes ei soovi seda, oleks võimalus selgelt näha, millises toidus on putukad sees ja millises mitte ning et neil oleks võimalus valida ja putukaid eksikombel mitte tarbida.”