“Pean ütlema, et sain oma poliitikukarjääri ühe suurima üllatuse, negatiivses mõttes, osaliseks. Ja see ei ole ei nali ega halb unenägu.
Riigikogu hääletas opositsiooni juhtimisel maha RK juhatuse otsuse, millega tauniti ja mõisteti hukka põhiseadusevastaste, solvavate, Eesti julgeolekut kahjustavate ja Eesti rahvusvahelist mainet rikkuvate ettepanekute tegemise ning obstruktsiooniga riigikogu seadusandliku töö seiskamise. Tegemist on ühe Eesti ajaloo häbiväärseima otsusega.
Järelikult peavad kõik saadikud, kes seda ei toetanud, normaalseks seda, et edaspidi esitataksegi riigikogu liikmete poolt põhiseadusevastaseid, solvavaid, Eesti julgeolekut ja mainet kahjustavaid ettepanekuid ning sisutu ja igapäevaseks normiks saab vääritu obstruktsiooniga riigikogu igapäevase töö seiskamine.
See on ennekuulmatu ja räige põhiseaduslike printsiipide, muude seadusandlike aktide ja ka riigikogu liikme ametivande rikkumine. Ma arvan, et ei ole sugugi palju nimetada toimunut Eesti põhiseadusliku korra, demokraatia, riikliku julgeoleku ja suveräänsuse vastu suunatud riigipöördeks.
Toon siinkohal ära juhatuse otsuse täisteksti:
Riigikogu juhatus aktsepteerib obstruktsiooni kui parlamendiopositsiooni vahendit, millega demonstreeritakse oma vastumeelsust mõnele parlamendienamuse otsusele. Ent parlamendi töö takistamine peab jääma väärikuse piiridesse. Tuhandete parandusettepanekute esitamine, millest suur osa on põhiseaduse vastased, solvavad, Eesti julgeolekut kahjustavad ja Eesti rahvusvahelist mainet õõnestavad, ei teeni demokraatia huve, vaid madaldavad Riigikogu mainet ning diskrediteerivad demokraatliku riigi toimimist tervikuna.
Riigikogu juhatus taunib ja mõistab hukka selliste ettepanekute tegemist ning kutsub parlamendiliikmeid üles loobuma nende esitamisest tulevikus. Põhiseadusest tulenevalt peab parlamendi toimimine olema tagatud igas olukorras ning obstruktsioon ei tohi viia Riigikogu igapäevase seadusandliku töö seiskumiseni.
12.01.2021 toimunud Riigikogu juhatuse istungil toetasid otsust Riigikogu esimees Henn Põlluaas ja aseesimees Helir-Valdor Seeder. Riigikogu teine aseesimees Siim Kallas jäi eriarvamusele ja ei toetanud eeltoodud otsust. Vastavalt Riigikogu kodu- ja töökorra seadusele lähevad juhatuse otsused, milles ei jõuta konsensusele, hääletusele Riigikogu suurde saali.
Tulemus oli šokeeriv ja terve mõistuse vastane. Soovitan kõikidel inimestel vaadata Riigikogu stenogrammist, kes olid need riigikogu liikmed ja erakonnad, kes selliselt hääletasid või jätsid argpükslikult hääletamata.
Küsin, keda need saadikud, erakonnad või nende moodustatavad valitsused esindavad. Kindlasti mitte enda valijaid, eesti rahvast ega Eesti riiki. Selleks ei ole neile mitte keegi mandaati andnud.
Jahmatav on ka see, et meedia ei ole nende ridade kirjutamise ajaks toimunule mitte kõige vähimatki tähelepanu pööranud. Mida sellest peaks järeldama?”
Riigikogu esimees Henn Põlluaas