Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Hiinlased kolivad tööstust Aafrikasse — ehk jääb nii mõnigi neeger Euroopasse tulemata

-
03.04.2018
Hiina meditsiiniabi Aafrikas
© AFP Photo/ Scanpix

Maailmas on suurim rahvastiku juurdekasv ja odavaim tööjõud Aafrikas – sinna on oma pilgud sunanud eelkõige hiinlased, kelle kodumaal on tootmiskulud kõrgustesse tõusnud.

Etioopiast on juba saanud üks suur ehitustander, vahendab eestinen.fi Soome ringhäälingukanalit Yle. Aafrika riigid on maailma kõige vaesemad, aga tänu sellele on seal kõige suurem majanduskasv ja võimalus teenida investeeringute pealt samuti kõige suurem.

Hiina rõiva-, ravimi- ja autofirmad on väidetavalt juba Aafrikasse üle kolinud. Hiinlased ehitavad Etioopiast uut majandusimet. Nad investeerivad kõvasti ja teenivad sellega korralikku tulu, samas aidatakse riiki üles ehitada.

Lõuna-Hiina tehastes on töötajate keskmine töötasu kerkinud juba 600 euroni kuus, Etioopias on keskmine palk 80 eurot kuus, vahe on seega 7,5-kordne. Etioopias on logistika siiski kõvasti kulukam kui Hiinas.

Etioopia palgatase on madal, rahvastiku juurdekasv aga on väga kiire – 2,5 protsenti aastas. See tähendab, et 100 miljonile elanikule tuleb igal aastal 2,5 miljonit lisaks. Seni on enamus etiooplasi tegelenud maapiirkondades põllumajandusega, nüüd avaneb neil võimalus minna linna tööle. Etioopia on ajalooliselt kristliku taustaga riik, mis tähendab ka muust Aafrikast pisut teistmoodi suhtumist, näiteks töökultuuri osas.

Maailmamajanduse kolimine Aafrikasse on tervitatav, kuna see võtab maha rändesurve Euroopale. Samas on tegu siiski odava tööjõu ärakasutamisega, mis võib pärast mõninga jõukuse tekkimist tõsta sotsiaalsed pinged riigis veelgi kõrgemale. Seda enam, et Hiina töösturite ettevõtetes on üldjuhul suuri probleeme tööohutuse ja keskkonnasäästlikkusega.

Etioopias käis hiljuti ka Eesti välisminister Sven Mikser ning sealse riigipeaga kohtus mullu ka president Kersti Kaljulaid. Etioopia pealinn Addis Abeba on saanud paljude rahvusvaheliste kohtumiste paigaks. Kui aga vaagida Eesti šansse sealmail kanda kinnitada, siis näiteks soomlased on leidnud, et Soome investoritel pole Etioopias eriti võimalusi, sest Hiina miljarditega on väga raske võistelda.

Etioopia riigil on väga keeruline taust, millesse kuuluvad marksistlik režiim, sõda Eritrea iseseisvuslaste ja hiljem juba iseseisvunud riigi vastu, ning relvakonflikt Somaaliaga. Riiki on viimasel kolmel aastal raputanud valitsusvastased rahutused, mis on nõudnud sadade inimeste elu. Poolteist aastat tagasi kehtesteti üleriigiline eriolukord, mis vähendas vägivalda, kuid rahutused on sellest hoolimata jätkunud.

Ajalehe Le Monde uurimuse järgi on Hiina valitsus viis aastat spioneerinud 55 riigist koosneva Aafrika Liidu peakorterit Addis Ababas Etioopias. Lehe väitel kasutati aafriklaste järele luuramiseks uue hoone IT-osakonda. Hiina ehitas Aafrika Liidu uue peakorteri ise ja kinkis selle ühendusele südamliku partnerluse ettekäändel, kirjutas ERR tänavu jaanuaris.