Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Hispaania sammub konservatiivse Euroopaga ühte jalga ja on parempöörde lävel

-
20.04.2019
Hispaania Rahvapartei liider Pablo Casado.
© EPA/Scanpix

Hispaanias on alanud 28. aprillil toimuvate üldvalimiste eelne aktiivne valimiskampaania.

Selle valguses on selge, et ka Hispaanias on toimumas pööre rahvuskonservatiivsuse suunas. Peamine võitlus valimistel saabki ilmselt olema Sotsialistliku Töölispartei ja konservatiivse Rahvapartei vahel. Rahvapartei uus juht Pablo Casado on esitlenud end ainsa võimaliku alternatiivina praegusele sotsist peaministrile Pedro Sánchezele.

Politico kirjutab, et 38-aastane Casado on võtnud sõna väga erinevatel teemadel, abordist migratsioonini, Kataloonia iseseisvusest kuni julgeoleku ja majanduseni. „Oleme teelahkmel ja me ei pea langetama otsuseid mitte ainult majanduse, territooriumi, hariduse või sotsiaalpoliitika vallas. Me peame otsustama ka selle üle, kas me tahame, et hispaanlased säiliksid ka edaspidi selle rahvusena, nagu neid siiani teatakse,“ ütles Casado Madridis rahva ees oma valimiskampaania esimest kõnet pidades.

Casado on maininud, et sooviks pöörata tagasi 2010. aastal vastuvõetud abordiseaduse laienduse ja seada abortidele rangemad piirangud. Migratsiooniküsimustes on ta lubanud tugevdada piirivalvet ja öelnud, et migrandid peaksid võtma omaks Hispaania kultuuri ja kombed. Majanduses on ta aga tulnud välja suure maksulangetuste plaaniga, mida kriitikud
peavad ohuks praegusele sotsiaalsüsteemile.

Oma partei siseselt on Casado andnud võimaluse tervele hulgale nutikatele noortele poliitikutele, kes ei pelga ideoloogilist võitlust ega poliitilist ebakorrektsust. See erineb üsna tugevalt partei eelmise liidri Mariano Rajoy ajal valitsenud bürokraatlikust profiilist.

Mõned Casado teravad väljaütlemised on praegu vaid retoorilised, sest partei valimisprogramm nii karmisõnaline ei ole. Kuid sellest hoolimata võib öelda, et Casado valimine Rahvapartei esimeheks tähendab konservatiivset revolutsiooni.

„Pablo Casado võtab eeskuju Euroopa teistest parempoolsetest parteidest,“ ütles ajakirjanik José Antonio Zarzalejos, nimetades Itaaliat, Prantsusmaad, Ungarit, Austriat, USA-d, Brasiiliat, aga ka Hispaania parempoolset parteid Vox.

Casado esilekerkimist on üsna lihtne seletada Hispaania poliitilise olukorraga. Majanduskriisi tagajärjel tõusis tööpuudus Hispaanias 2013. aastal 27%-ni. Riigis siiani domineerinud peavooluparteid on kaotanud rahva usalduse.

Hispaania poliitilisel maastikul on Rahvaparteist paremal veel Vox, mis tegi detsembris toimunud kohalikel valimisel väga hea tulemuse Andaluusias ja mille juht Santiago Abascal on endine Rahvapartei liige, kuid lahkus sealt, kuna pidas Rahvaparteid liiga mõõdukaks.

Lisaks tuleb Casadol pista rinda liberaalse parteiga Cuidadanos, mis on viimasel ajal oma retoorikat samuti veidi paremkonservatiivsemaks muutnud, et enda sõnul võidelda paremäärmuslusega. Vasakäärel on äärmuslik Podemos, mis oma algusaegadel oli väga populaarne ja pakkus konkurentsi peamiselt sotsidele, kuid mis nüüd on toetust tugevalt
kaotanud ja loodab koostööle Sánchezega. Seega on Hispaania poliitiline maastik üsna killustunud ja Casado ning tema partei püüavad veenda valijaid selles, et väiksemate parteide poolt hääletades ei ole võimalik murda sotsialistide võimu.

Casado poliitiline visioon kujuneski välja Rahvaparteis, kõigepealt Esperanza Aguirre juhtimise all, keda on sageli nimetatud ka Hispaania Margaret Thatcheriks, ja seejärel endise peaministri José María Aznari soosikuna. Teda on kujundanud just partei konservatiivsem pool, USA-ga paremat koostööd pooldav pool, mis on aga ühtlasi suhtunud väga karmilt regionaalsesse rahvuslusse (näiteks Kataloonia iseseisvuspüüdlustesse).

„Ta on väga noor inimene, kuid väga sügavate ideoloogiliste veendumustega,“ ütleb José Antonio Zarzalejos. „Ta esindab Rahvapartei kõige konservatiivsemat tiiba… ja ta on süstinud oma ideoloogilisi veendumusi suurtes annustes kogu parteisse, mis Rajoy ajal kaotas toetajaid.“

Casado on kõigist Hispaania parteiliidritest noorim, kuid äärmiselt energiline ja karismaatiline. Samuti on tal juba suur kogemust suhtlemisel agressiivsete ajakirjanikega, kuna tegeles Rajoy ajal parteile esitatud korruptsioonisüüdistuste vahendamisega pressile.

„Peame mobiliseerima oma väärtused probleemide lahendamise nimelt,“ rääkis Casado oma kõnes, mille ta pidas novembris Euroopa Rahvapartei kongressil Helsingis. Jaanuaris ütles Casado oma partei kongressil: „Me rebime lõplikult maha selle vasakpoolsete poolt püstitatud võltsmoraalse üleoleku müüri.“

Casado nihkumine parempoolsuse suunas on praegu EL-i traditsiooniliselt konservatiivsete parteide seas üsna tavapärane. Casadot on võrreldud ka Austria kantsler Sebastian Kurziga. Loomulikult heidetakse Casadole ette tema valmidust teha koostööd nn paremäärmuslike jõududega, kelleks Hispaanias peetakse Voxi.

Arvamusküsitlused näitavad, et hetkel ei ole 42% valijatest oma otsust veel langetanud, ega tea, kelle poolt hääletada. „Pablo Casado on küll üsna delikaatses olukorras, kuid temast võib saada peaminister,“ ütles üks sotside partei kampaaniatöötaja.

Aga isegi, kui seda ei juhtu, on rahvuskonservatiivne pööre ikkagi kätte jõudnud.

Allikas: Politico

Refereeris Triin van Doorslaer