Breitbart vahendab kahe inimese, Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni ja professor Stephen Smihti seisukohti Aafrikast lähtuva hiigelrände kohta.
“Aafrika rahvastiku kasv tähendab, et Euroopa on jõudmas “enneolematu” massrände ajastule,” ütles Prantsusmaa president Emmanuel Macron, väites samuti, et kahe kontinendi saatused olevat seotud.
“Ränne, millega me silmitsi seisame, on ajalooline,” kuulutas president pühapäeva õhtul televisioonis, kui ta teatas, et suur vaesus, kliimamuutus ja geopoliitilised konfliktid paiskavad lähiaastatel Euroopasse suured aafriklaste massid. “Aafriklased tulevad Euroopasse, sest meie kontinent ei ole asukoha tõttu saar, ja Euroopa saatus on Aafrikaga seotud,” ütles Macron. Samas aga tunnistas ta: “Me ei saa võtta kogu maailma kannatusi enda kanda.”
Prantsusmaal esitati mullu rekordilised 100 000 varjupaigataotlust, mis oli vastuolus asüülitaotlejate arvu langusega mujal Euroopas. Uuringufirma BVA veebruaris tehtud küsitlus näitas, et valijatest 63 protsendi hinnangul on riigis liiga palju immigrante. Prantsusmaal elab praegu kuus miljonit teises riigis sündinud inimest.
Oma seisukoha toetuseks viitas Macron Aafrika “tiksuvale rahvastikupommile”, mida prantsuse-ameerika ajakirjanik ja professor Stephen Smith olevat “tohutult hästi kirjeldanud”. Aafrika ekspert Stephen Smith, kellele Macron osutas, hindab, et Euroopas elavate aafriklaste arv kasvab järgneva 30 aasta jooksul 9 miljonilt 150-200 miljonini.
Duke’i ülikooli professor ütleb, et tohutu rahvastikurände protsess on veel lapsekingades ja paradoksaalselt käivitub see just Lääne abiga toetatava sisserände taustal ehk siis tänu sellele, et Euroopa sellele jõuliselt vastu ei seisa, vaid pigem turgutab. Oma ekspertarvamusena selle kohta, kuidas Aafrika demograafiline plahvatus Euroopat mõjutab, on Smith oma raamatus välja toonud mitmeid erinevaid stsenaariume, mis tema arvates võivad olukorrast tekkida.
Ajalehes Le Monde vahendatuna on vasakliberaalse maailma jaoks jaoks kõige optimistlikum “Euroafrica”, mis näeks massirände tervitamisel mitmekultuurilist Euroopat, “mis oleks täielikult rände ristumispaik”. See stsenaarium aga tähendaks Euroopa heaoluühiskonna lõppemist, sest Smithi sõnul on suuremahuline sisseränne ja helded sotsiaalsed programmid täielikus vastuolus. Ehk siis suurt rännet vastu võttes vaesuks arenenud Euroopa ise. Kriitikud on selles osas öeldud, et Euroopast saab teine vaene ja probleemidest tulvil Aafrika, ainult et märgatavalt jahedamas kliimas.
Samuti on viidatud “Paabeli torni efektile”, mis tähendab, et tohutu hulga erinevatest kultuuridest ja erinevate kommetega inimeste koondumine Euroopasse mitmekordistab poliitilistel, ideoloogilistel, kultuurilistel, olmelistel ja paljudel muudel põhjustel tekkivad konflikte, muutes multikultuurse ühiskonna tohutu stressi ja depressiooni allikaks, mis hakkab negatiivselt igale elualale kanduma.
Teine võimalik stsenaarium “Fortress Europe” on selline, mis hõlmab otsest rände tõrjumist, mida üldiselt peetakse võimatuks ja isegi häbiväärseks, kuid Smith viitab sellele kui võimalusele, millel on “tugevad eeldused edu saavutamiseks”, märkides EL-i tõhusust koostöös Liibüa ja Türgiga sisserände peatamisel.