Brooklyn College’i matemaatikaprofessor Laurie Rubel kirjutas hiljuti Twitteris, et matemaatiline tehe 2+2=4 „lehkab valgete patriarhaalse ülimuslikkuse järele“. Rubeli sõnum levis kiiresti sotsiaalmeedias ja seda asusid toetama ka mõnede teiste Ameerika Ühendriikide ülikoolide ja kolledžite õppejõud.
Akadeemilisi uudiseid kajastava portaali Campus Reform kohaselt on Rubeli väide seotud laiema trendiga Ameerika akadeemikute hulgas, kellest mitmed on tulnud välja ideega, nagu oleks „objektiivne tõde“ tegelikult nn sotsiaalne konstruktsioon. „Arusaam, et matemaatika (või andmed) on kultuuriliselt neutraalne või mingilgi moel objektiivne, on MÜÜT. Olen valmis seda arusaama laiemalt levitama. Kes on minuga?“ kirjutas Rubel oma Twitteri postituses. „Nagu ka mantra, et ’loomulikult on matemaatika neutraalne, sest 2+2=4’ ja sellega seotud (ning kõhedust tekitav) jutt, et ’matemaatika on puhas’ ja ’kaitske matemaatikat’. See lehkab valgete patriarhaalse ülimuslikkuse järele,“ lisas ta.
Mõnede teiste akadeemiliste asutuste õppejõud on Rubeli ideele juba ka toetust avaldanud. Näiteks Harvardi ülikooli doktorikandidaat Kareem Carr soovitas matemaatikaga seonduv ümber hinnata, kuna selle loojad olid peamiselt valged mehed. „Inimeste meelest on subjektiivne küsida, kas matemaatika on pärit Läänest. Ma ei saa sellest aru. On objektiivne fakt, et mingid grupid olid moodsa matemaatika loomisega rohkem seotud kui teised,“ ütles Carr. „Nad ju võisid „üritada“ teha seda objektiivselt, kuid ei ole sugugi rumal esitada küsimusi selle kohta, kas see neil ka tegelikult õnnestus!“
Mõned akadeemikud on siiski juba ka vastulöögi andnud. Näiteks tuletas matemaatik ja poliitikakommentaator James Lindsay Rubelile meelde, et matemaatika on vastuvaidlematult objektiivne tõde. „See on päris kindlasti nii ja nn virgunud (woke) peavad hoolega pidama meeles, et inseneritehnilised saavutused nagu kosmoselennud ja raketiehitus sõltuvad täielikult matemaatiliste tehete nagu 2+2=4 muutumatu tähenduse tunnistamises ning mis on objektiivne tõde, mitte tühipaljas kultuuriline eksitus,“ tvitterdas Lindsay.
Allikas: Breitbart, Campus Reform