Rein Lang ja Väino Koorberg võtsid Kuku raadio saates „Olukorrast ajakirjanduses“ vaatluse alla ajakirjandusvabaduse olukorra koroonaajal Piirideta Reporterite avaldatud iga-aastase pressivabaduse edetabeli järgi. Miks on Eesti koht langenud ning kas organisatsiooni välja toodud põhjendustel on alust? Edetabelis on umbes 180 riiki, kus esimeste seas on põhiliselt Skandinaavia riigid. Eesti on paari aasta langenud 15. kohale.
Koorberg argumenteeris, et nii Eesti kui ka Saksamaa on langenud „kah vaba“ kategooriasse ehk pole midagi väga hullu, aga ei saa ka rääkida Põhjamaade sekka kuulumisest. Lang tõstis esile, et selle nimekirja järgi pole ajakirjandus ka Ameerika Ühendriikides vaba.
„Piirideta Reporterid, kes seda kuulsusrikast nimekirja peavad, tunnevad ennast äärmiselt riivatuna iga kord, kui mõni poliitik nende kohta halvasti ütleb,“ märkis Lang.
Rein Lang ütles, et kui Eesti ajakirjandusvabaduse languse põhjusena tuuakse välja näiteks eelmise valitsuse ministri Martin Helme keeldumine teatud väljaannetele intervjuud anda, siis see pole küll piisav argument.
Lang oli irooniline ka selles suhtes, et kui poliitikud ähvardasid vähendada ERRi rahastust, siis see mõjutab reitingut. „Kui maja ei ehitata, siis ajakirjandus ei ole vaba,“ ironiseeris ta.
„Minule aina rohkem ja rohkem tundub, et Eesti positsioonide osas võime jällegi näha seda, et keegi on kuskil käinud kaebamas ühe väikese asja peale ja sellest on tehtud elevant, öeldud, et sellega on ohtu seatud ajakirjandusvabadus,» kritiseeris Lang. „Ei ole nii!“
Lang märkis, et tema nimetaks edetabeli ümber ajakirjanike vabaduse indeksiks. „Kui mina lugesin riikide kaupa põhjendusi, siis sealt kumab läbi üks asi: tahetakse maksimaalseid ajakirjanike isiklikke vabadusi. Ja lootus ka sellele, et maksumaksja panustab sinu palka,“ heitis ta ette. „Nagu Eesti puhul on öeldud, mis minu meelest on täiesti skisoidne: probleem on selles, et saadi vähem riiklikku toetust, kui tegelikult loodeti. Selle tulemusena on Eesti kukkunud ajakirjandusvabaduse indeksis…“