Sel nädalal Euroopa Komisjoni poolt esitletava plaani kohaselt peab iga Euroopa Liidu liikmesriik komisjoni määratava kvoodi järgi põgenikke vastu võtma, kirjutab The Telegraph.
Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri soositav ettepanek on ühe Euroopa Liidu kõrge ametniku sõnul sõjakuulutus.
Enne kolmapäeval toimuvat kvootide esitlemist on plaan jõudnud Itaalia meediasse. See väidab: “Euroopa Liidul on vaja alalist süsteemi jagamaks vastutust suure hulga põgenike ja varjupaigataotlejate eest kõigi liikmesriikide vahel.”
Arvatavasti esitab Juncker kvoodi 20 000 immigrandi võrdseks jaotamiseks kõigi liikmesriikide vahel vastavalt nende elanike arvule, sisemajanduse kogutoodangule ja töötuse tasemele. Samuti võetakse arvesse riikide senist innukust immigrantide vastuvõtmisel.
Need ettepanekud tõotavad tekitada suuri lahkhelisid euroliidus ja vastuseisu riikidelt, kes soovivad põgenike vastuvõtmist jätta vabatahtlikuks.
“Juncker tahab kindlaks määrata põgenike kvooti, kuid osa liikmesriike näeb seda praktiliselt sõjakuulutusena,” ütles üks Euroopa Liidu tippametnik AFPle.
Näiteks on Suurbritannia teatanud, et lükkab Junckeri ettepaneku tagasi. Briti siseminister Theresa May teatas eelmisel nädalal, et “kõik otsused peaksid jääma vabatahtlikuks”.
“Paljud on maksnud organiseeritud kuritegevusele, et nad üle Vahemere veetaks,” sõnas May. “Kui me tõesti tahame peatada inimesi Vahemere ületamisega enda elu ohtu seadmast, tuleb neil esiteks peatada üldse teele asumine.”
Kvoote toetavad Itaalia, Austria ja Saksamaa, kes koos Rootsiga on elukohaks pea pooltele varjupaigataotlejatele Euroopa Liidus. Plaani elluviimiseks on vaja aga kõigi 28 liikmesriigi toetust.
“Hullumeelne idee on lasta põgenikud oma riiki, selle asemel, et oma piire kaitsta, ja siis öelda teistele, et jagame nad teie vahel ära,” ütles Ungari peaminister Viktor Orbán reedel. “See on ebaaus ja ebaväärikas pakkumine. Seega ei saa me seda toetada.”
Ettepanek lubab kuu lõpuks rakendada “hädaabimehhanisme” tagamaks, et kõik Euroopa Liidu riigid võtavad vastu “selget rahvusvahelist kaitset vajavad isikud”. Eurostati andmetel tõusis varjupaigataotlejate arv euroliidus 2014. aastal 44 protsenti ehk 626 000-le. Üle 200 000 neist ehk kolmandik on registreeritud Saksamaal, järgmiseks tulevad 81 200 varjupaigataotlejaga Rootsi ja 64 600 asüüliotsijaga Itaalia.
Itaalia president Sergio Mattarella on kvootide-vastaseid riike süüdistanud omakasupüüdlikkuses. Itaalia loodab, et Euroopa Komisjoni plaan sunnib teisi riike ühtlasi vastu võtma ka majanduspõgenikke.