Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Inflatsioon kiirenes juunis 21,9 protsendini, euro kukub kivina ja seda Kaja Kallase valitsedes

-
07.07.2022
Loovutame järjekordse obroki rohepöörde-Moolokile…
© Uued Uudised

Kuigi peaminister Kaja Kallas teatas teisipäeval Postimehele, et “ilma Reformierakonnata moodustatud valitsuse puhul tuleb maksumaksjal kõvasti püksirihma pingutada”, pingutab rahvas püksirihma kõvasti juba tema valitsedes.

Statistikaameti andmetel tõusis tarbijahinnaindeks juunis võrreldes maiga 2,7 protsenti ning võrreldes eelmise aasta juuniga 21,9 protsenti.

Mulluse juuniga võrreldes olid kaubad 17,9 protsenti ja teenused 29,7 protsenti kallimad, teatas statistikaamet.

Statistikaameti juhtivanalüütik Viktoria Trasanovi sõnul mõjutasid eelmise aasta juuniga võrreldes tarbijahinnaindeksit enim eluasemega seotud hinnamuutused, mis andsid kogutõusust üle 40 protsendi. “Kodudesse jõudnud elekter oli 129,6 protsenti, soojusenergia 62,7 protsenti, torugaas 228,3 protsenti ja tahkekütus 77,3 protsenti kallim. Transpordi ning toidu ja mittealkohoolsete jookide hinnamuutused andsid kumbki kogutõusust viiendiku. Bensiin oli 51,1 protsenti ja diislikütus 67,3 protsenti kallim,” lisas Trasanov.

Möödunud aasta juuniga võrreldes on toidukaupadest enim ehk 111,5 protsenti kallinenud kartul, munad 61,9 protsenti, värske kala 57,6 protsenti, jahu ja tangained 54,8 protsenti ning maitseained 53,4 protsenti.

Maiga võrreldes mõjutasid tarbijahinnaindeksit samuti enim kütustega seotud hinnamuutused. Bensiin kallines kuuga 9,9 protsenti ja diislikütus 8,4 protsenti. Kodudesse jõudnud elekter oli 11,3 protsenti ja tahkekütus 6 protsenti kallim. Toidu ja mittealkohoolsete jookide kallinemine andis kogutõusust ligi viiendiku.

Postimees tõdeb lisaks, et “Kui eile võis tõdeda, et euro on jõudnud 20 aasta madalaimale tasemele, siis täna saab lisada, et nüüd on tegu uud 20 aasta madalpunktiga.”

Euro kukkus dollari suhtes eile 0,7%. Ühe euro eest sai 1,019 dollarit. Nii odav pole Euroopa ühisraha olnud viimased 20 aastat. Alates aasta algusest on euro dollari suhtes nõrgenenud 10,4%, viimase kolme aastaga on odavnemine olnud 8,5%.

Kiirelt odavnev euro on probleem importivale tööstusele, samuti kütusetööstusele, sest naftasaaduseid ostetakse suuresti dollarites ja ebasoodne vahetuskurss muutub tarbijale valusaks. (BNS-Postimees)