Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Isamaa kipub koos Michaliga sõtta, enamik eestlasi seda ei poolda

-
29.03.2025
Eesti kaitseväe autod
© Uued Uudised

Kuigi enamik rahvast seda ei poolda, plaanib peaminister Kristen Michali sõnul Eesti rahuleppe sõlmimise korral oma väed Ukrainasse saata. EKRE ei ole sellega mingil juhul nõus. Opositsioonierakondadest toetab peaministri seisukohta vaid Isamaa.

“Ma olen ka seda varem öelnud, et kui meie liitlased sinna lähevad, siis Eesti ei jää maha,” kommenteeris Michal vägede saatmist Ukrainasse. “See tähendab, et me küsime parlamendist selle kohta mandaadi ja kindlasti võtame sellest osa.”

Eesti opositsioonierakondadest toetab vägede saatmist Ukrainasse vaid Isamaa. Erakonna Isamaa esimees Urmas Reinsalu ütles, et erakond on avatud kavatsusele saata rahulepingu sõlmimise korral Eesti väed Ukrainasse.

EKRE on vägede saatmise Ukrainasse korduvalt välistanud. “No mitte mingil juhul! Isegi sellise arutelu avamine on minu meelest Eestis ohtlik ja kahjulik ja rumal,” on öelnud EKRE esimees Martin Helme. Tema sõnul on see, mida Ukrainaga teha, suurriikide asi. “Suurriigid niikuinii otsustavad ilma meieta, aga suurriigid ei saa otsustada meie eest, et meie kui rinderiik Venemaaga peame veel minema ja võtma enda õlgadele veel mõne rinderiigi kaitsmise. Sellist suurushullustust ei tohiks endale ikkagi päise päeva ja terve mõistusega inimesed lubada,” kommenteeris Helme veebruaris Eesti võimalikku osalust sellises rahumissioonis.

Turu-uuringute AS-i poolt märtsis läbi viidud küsitluse andmetel on 60% Eesti elanikest seisukohal, et Eesti ei peaks saatma oma sõdureid rahuvalvajatena Ukrainasse.

Neljapäeval teatas Prantsusmaa president Emmanuel Macron, et britid ja prantslased plaanivad rahulepingu sõlmimise korral Ukrainasse oma väed saata. Samal ajal on britid oma sõdureid Eestist ära viinud.

Nimelt kirjutab ajaleht The Times, et Suurbritannia on vähendanud oma nii-öelda sõjalist jalajälge Eestis sadade sõdurite ja vähem kui kümne tankini – samal ajal on aga lubatud Venemaalt aina suuremaks kasvava ohu vastu võideldes kohalolekut suurendada.

Väljaanne väitis anonüümsetele kaitsevaldkonnaga seotud allikatele tuginedes, et Eestis viibib ligikaudu tuhat Briti sõjaväelast – 2022. aasta aprillis oli see arv 1650.

Asjatundjad arvavad The Timesi sõnul, et Ühendkuningriigile oleks raske isegi 10 000 sõduri pikemaks ajaks Ukrainasse saatmine, sest Briti armee on nii väike ja see on juba pühendunud missioonidele sellistes riikides nagu Eesti. Lisaks Eestile panustab Ühendkuningriik vägedega ka Poolas.

Eesti peaminister Kristen Michal ütles, et Eesti sammub antud küsimuses koos liitlastega.

 

Allikad: ERR/Delfi