Praeguse arutelu taustal rändeleppe üle levis eile üks oluline uudis – Itaalia likvideeris ühe džunglilaagri.
Itaalia politsei lükkas teisipäeval buldooseritega laiali isetekkelise laagri Rooma lähedal, mida on kasutanud ajutise elupaigana kümned tuhanded põhja poole suundunud sisserändajad.
“Riigitut, seadusetut eikellegimaad kauem välja ei kannatata,” ütles populaarne siseminister ja immigratsioonivastase Põhjaliiga liider Matteo Salvini.
Laager, mida pidas ühendus Baobab Experience, asus kahe Rooma suurema raudteejaama lähedal hüljatud parklas. Viimati elas seal sadakond migranti, kes olid vabatahtlikult või muul moel Itaalia vastuvõtusüsteemist lahkunud.
2015. aastal, kui piirid olid veel lahti, kulges 35 000 migranti läbi Baobabi laagri mujale Euroopasse. Tollal asus laager ühes vabas tehases. Baobabi koordinaator Andrea Costa ütles, et laager likvideeriti juba 22. korda, aga talle tundub, et sedapuhku lõplikult.
Selle uudise oluline mõõt seisnebki selles, et rändekriisi neljandal aastal on Euroopas olemas nn džunglilaagrid ehk isetekkelised migrandipesad, millest tuntuim oli ehk Calais` Prantsusmaal, mis nüüdseks on pisut eemale kolinud. Selliseid laagreid on ka Pariisi südalinnas ja mitmel pool mujalgi, näiteks Moria Lesbose saarel. Ja pange tähele, Prantsusmaa ja Itaalia näol on tegu suurimate majandustega Euroopas Saksamaa ja Suurbritannia järel – ja nemadki ei ole suutnud migrante ära mahutada.
Praegu loetakse Euroopas migrante veel miljonitega, aga mis saab siis, kui neid tuleb kümneid ja sadu miljoneid, nagu rändelepe ette näeb? Siis saab selliseid Baobabe olema kümneid ja sadu, sest riigid ei suuda seda massi lihtsalt ära mahutada. Muide, rändeleppes on ka punktid, mis seavad sihtriikidele kohustuse migrantidele kiiresti normaalne elu luua.
Kui Euroopa riigid ei suuda juba praegu migrante Moriatest ja Baobabidest ära viia, siis mis saab juhul, kui saabujaid on juba 10-15 miljonit? Rändelepe kohustab riike rahastama migratsiooni vastuvõtmist – ja siis hakkavad Euroopa majandused läbi põlema! Ja mis saab siis, kui tuleb järjekordne majanduskriis, kus kõik peavad hakkama püksirihma pingutama?
Siis ootavad Euroopat tohutud sotsiaalsed vapustused. Massimigratsiooni tervitamine on väga kulukas vasakliberaalne lõbu, mis niidab heaoluühiskonnal jalad alt. Peaks vist korra veel üle kordama, et tulijaid saab olema kümneid miljoneid – ainuüksi Aafrikas ennustatakse 200 miljoni liikuma hakkamist.
Eestis tasuks ette kujutada näiteks kümne tuhande neegri ja araablase siiatoomist – ilmselt tähendaks see Tallinnas üürituru kadumist, suuri eelarvesummasid migrantidele, kärpeid kõigis teistes programmides ja elualadel ning ennekõike meeletut ebaturvalisust linnatänavatel ja muret lähedaste pärast.