Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektori Ivari Ilja sõnul on kaitseväe orkestri säilitamine oluline, kuna see kannab endas olulist osa ka militaarkultuurist ja -traditsioonist. Samuti on oluline riigis muusikute töökohtade säilitamine, nende kadumine oleks Eesti professionaalse muusika kultuurile kahjulik, rääkis Ilja ETV “Esimeses stuudios”.
“Ühest küljest on see ju nii meie professionaalse muusikakultuuri kui ka militaarkultuuri osa ja kindralleitnant Herem ühes intervjuus ütles, et kaitseväe eelarve on ette nähtud riigi kaitsevõime kindlustamisele, aga mitte puhkpillimuusika või Eesti muusikakultuuri alles hoidmisele, finantseerimisele.”
“Ma arvan, et see on väga oluline, et meie kaitseväel on orkester ja loodetavasti leitakse võimalus, et see praegu õhus kõlav idee mõlema orkestri koondamisest, et seda ei juhtu,” rääkis ta.
Nii Soomes, Lätis kui Leedus on kaitseväel mitu orkestrit, tõi Ilja näiteks.
Samas ei oleks tema sõnul orkestrite sõjamuuseumi alla viimine selge lahendus, kuna ka muuseum saab raha kaitseministeeriumi eelarvest.
Riiklikult tähtsate kultuuriehitistena saab teiste seas toetust ka rahvusooper Estonia hoone juurdeehitus. Ilja sõnul on oluline, et oopereid ja ballette saaks etendada neile sobivas keskkonnas. Tema sõnul võib oodata, et nelja objekti toetamisel algavad siiski vaidlused.
“Meie rahvusooperi saal on ehitatud draamateatriks ja akustika ei võimalda muusikal seal tõeliselt rikkalikult publikut lummavas akustilises keskkonnas mõjule pääseda,” sõnas ta.