Viimastel päevadel on mulle kirjutanud inimesi ja osa inimesi on pidevalt kuskil ka kommenteerinud nagu oleks mina hääletanud selle poolt, et Europol salvestaks massiliselt eraisikute andmeid ilma igasuguse õigusliku aluseta, sest vastavasisuline artikkel on ilmunud Telegrammis (linki ei jaga, kuna seal on 99,9% sisust täielik jama), mis omakorda tugines ühele lühikesele loole kuskil Postimehes, mis samuti oli pehmelt öeldes poolvildakas.
Kuid see selleks. Kuna ma ei jõua kõigile isiklikult vastata ja selgitada, siis oleks kasulik korraga kõigile huvilistele selgitustöö teha.
Mille üle siis tegelikult mais hääletati Euroopa Parlamendis ja milline regulatsioon jõustus? Hääletati selle üle, et kas Europolil oleks suurem pädevus koordineerida liikmesriikide vahel informatsiooni kogumist, mis viitab kuritegevusele nagu terrorism, inimkaubandus, lapspornograafia jms. Olgu öeldud, et eelkõige nõustusid sellega liikmesriigid ning parlamendi raport omakorda veel rõhutas vajadust tagada privaatsus maksimaalsel määral. Kuid kas keegi usub, et kui näiteks Poola või Ungari olid poolt, siis anti ülemääraselt suured iseseisvad õigused Europolile? Muidugi mitte.
Kuid nagu ikka – oma silm on kuningas ja mõistlik on eelkõige ise tutvuda algdokumentidega. Panen ka ühe lõigu kokkuvõttes: “Kriminaaluurimise raames kogutud andmed on muutunud suuremateks ja keerukamateks. Liikmesriigid ei suuda oma andmeanalüüsi abil alati piiriüleseid seoseid tuvastada.
Määruse eelnõu kohaselt peaks Europol olema võimeline töötlema suuri ja keerulisi andmekogusid, et toetada liikmesriike nende võitluses raskete kuritegude ja terrorismiga. Eelnõu sisaldab ka rangeid nõudeid tagamaks, et igasugune andmetöötlus Europoli poolt oleks alati kooskõlas põhiõigustega, sealhulgas õigusega eraelu puutumatusele, kuna määrus on seotud Euroopa Liidu andmekaitsemäärusega.” (viide: https://oeil.secure.europarl.europa.eu/…/summary.do… ).
Kogu tekst, mille üle parlamendis hääletati, on leitav siit: https://www.europarl.europa.eu/…/COM_COM(2020)0796_EN.pdf
Seda on kasulik kõigil huvilistel lugeda. Eriti neil, kes tõsiselt loevad Telegrammi.
Samas on mõistetav inimeste mure privaatsuse pärast. Kuid siin ma siiski tuletaks meelde, et ükskõik, mida sa teed internetis, ei ole paraku privaatne. Suurimad andmekogujad on aga inimeste enda nutitelefonid, mis teavad inimese harjumuste ja tegevuste kohta rohkem kui inimene ise.“
Jaak Madison, Euroopa Parlamendi liige (EKRE)