Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Jaak Uibu paneb erakondadele südamele tõsise ja asjaliku rahvastikupoliitikaga tegelemise

-
03.05.2018
LAULUPIDU
© UU

Riigikogu Eesti rahvastiku toetusrühma konsultant Jaak Uibu pöördus kõigi erakondade poole ettepanekuga, moodustada oma rahvastikupoliitika töörühmad, et välja töötada selle aluspõhimõtted ja vältida ülepeakaela mingisuguse dokumendi koostamist, mis midagi ei lahendaks, vaid oleks ainult tühi sõnaseade.

Järgnevalt saab lugeda tema pöördumist: “Möödunud on pool aastat, kui Riigikogu konverentsisaalis kuulutati välja rahvastikupoliitika põhialuste koostamine kolme kuuga. Rahvastikupoliitika põhialuste dokumenti  on vaja ja olen avalikult tervitanud selle loomise initsiatiivi, kuigi  algusest peale valitsesid kahtlused põhialuste kvaliteedi tagamises etteantud aja piires. Nüüd  on kahtlused tõeks osutunud – põhialuseid ei ole ja pooliku dokumendi läkitamine Riigikogusse olulise riikliku küsimusena arutamiseks tõendab veel kord, kui raske on seda ülesannet  täita. Samas kavandatakse Eestis investeerida hiigelehitustesse, selle asemel, et toetada rahvuse jätkusuutlikkust.

Ootused rahvastikukriisi probleemkomisjonile on suured. Presidendi kantselei ning Haridus- ja Teadusministeeriumi  kirjavastused tõendavad, et nemad ei ole motiveeritud rahvastikukriisiga tegelema, sest nemad loodavad Riigikogu probleemkomisjon peale!

Riigikogu kohustas rahvastikukriisi probleemkomisjoni moodustades kõigepealt tegema analüütilist tööd meetmete ja riiklike dokumentide osas. Kahjuks jäeti minu teada see etapp vahele ja asuti kohe põhialuste koostamisele. Ei ole välistatud ka teised eksisammud, millede vältimiseks või vähemalt vähendamiseks soovitan moodustada igas erakonnas rahvastikupoliitika töörühm. Regulaarselt kogunedes töötaks see läbi rahvastikupoliitika aluspõhimõtted ja sõnastaks Teie erakonna ettepanekud koalitsioonileppesse. Igal juhul on see tegevus vajalik rahvastikupoliitilise kompetentsuse saavutamisel, kus ei ole kaotajaid. Vaja on surnud punktist üle saada!”

Postimehes ilmunud arvamusloos “Kel pole rahvastikukriisi programmi, hoidku eemale uuest Riigikogust” meenutas Jaak Uibu, et Riigikogu rahvastikukriisi probleemkomisjon algatas möödunud aasta lõpul rahvastikupoliitika põhialuste koostamist neljakümne eksperdi osalusel. Selle peaaegu kolmekümneleheküljelise dokumendi mustand saadeti hiljuti Riigikogu komisjonidele läbivaatamiseks. Dokumendis on rahvastikukriisi mainitud vaid üks kord ja sedagi umbmääraselt ja ettevaatlikult: “Eestil  on oht sattuda demograafilisse kahanemisspiraali /…/ sellist arenguvarianti on põhjust nimetada rahvastikukriisiks.”

“Koostajatel on segamini mõisted areng ja taandareng, aga ohust sai kriis juba ammu – üheksakümendate alguses,” leiab Jaak Uibu. Ta meenutab, et on pöördunud nii kunagise haridusministri Jaak Aaviksoo kui ka Teaduste Akadeemia presidendi Tarmo Soomere poole, tehes ettepaneku süveneda rahvastikuprobleemidesse ja koostada tegevuskava olukorrast välja pääsemiseks, kuid vastused olid ühesed — näiteks TA teatas, et nad on justkui midagi teinud, aga neil polevat ressursse, kuid see-eest on seadusega sätestatud raamid. Ehk “Akadeemia ressursid on aga piiratud, mistõttu meil tuleb teha valikuid, milliseid küsimusi ja millisel määral käsitleda.” Lõpuks blokeeriti Jaak Uibo pealekäiv kirjavahetus sootuks.

“Eestile ei ole piisav, kui räägitakse vaid suurtest eesmärkidest ilma nendeni jõudmise mehhanismideta. Jagatakse aurahasid ja antakse preemiaid. Samal ajal statistikaamet muudkui registreerib vähenevat sündimust, ennustades kollapsit,” hoiatab Jaak Uibu. “Järgmistel valimistel ei tohiks enam Riigikogusse valida inimesi, kel on suu vett täis, kui räägitakse rahvastikukriisist. Vaja on, et poliitikud tunneks ühiskonda ja riiki. Professor Ülo Vooglaiu sõnul: «Riigikogu peab looma ja hoidma riiki kui tervikut. (…) Riigikogus peab olema teadmisena fikseeritud, millised olud, milline olukord ja situatsioon riigis praegu ON ja milline OLI. Vajalik on ka ekspertide abil loodud kujutlus lähema ja kaugema tuleviku kohta, st süsteemne arusaam meie lähema ja kaugema tuleviku kohta – milline PEAKS RIIK OLEMA meie unistustes!”