Kersti Kaljulaid on Kantar Emori küsitluse järgi kõige populaarsem presidendikandidaat. Võidakse küsida, kas EKRE, kes pooldab presidendi otsevalimist, peaks hakkama toetama Kersti Kaljulaidi.
Tegelikult ei tähenda Kersti Kaljulaidile toetust näitava uuringu tulemused kuigivõrd seda, et Kaljulaid saaks otsevalimistel presidendiks. Uuringu tulemuste ja võimalike otsevalimise tulemuste seos on nõrk.
Otsevalimised tähendavad kandidaatide kampaaniaid, nende debatte, oma seisukohtade kaitsmist, kodanike võimalust eri seisukohti võrrelda, mille tulemusena kujuneks eelistatud kandidaat. Uuringu tulemused kajastavad paljuski seda, kes on niiöelda pildil ja kelle nimega on kodanikud harjunud presidenti seostama ning võiks arvata, et ükspuha kes oleks parasjagu presidenditoolil, ikka oleks seesama isik ka uuringu kohaselt järgmiste presidendivalimiste favoriit. Kui praegu oleks president Henn Põlluaas, eelistataks teda.
Teiseks, Kersti Kaljulaid ei kanna neid väärtusi, mis teeksid temast kogu rahva presidendi. Ta ei jaga Eesti ühiskonna enamuse ootusi nii rahvusriigi tugevdamise, immigratsiooni piiramise, presidendi otsevalimise, rahvahääletuste tihedama kasutamise jms osas.
Kolmandaks, vähe sellest, et ta neid ühiskonna enamuse väärtusi ei jaga, ta ei ole suutnud sellest üle olla ning end positsioneerida Eesti kui terviku presidendina, edendades varjamatult vaid ühe ning väiksema ühiskonna osa eelistusi – vasakliberaalset globalistlikku agendat. Seega ei ole ta täita ühiskonna ühendaja rolli, vaid on ühiskonda lõhestanud.
Neljandaks, Kaljulaid on näidanud oma välispoliitilist küündimatust paljude arusaamatute sammudega, nagu näiteks visiidid Venemaale ja Afganistani, millega on kaasnenud naeruväärsed avaldused. Meil pole mingit alust arvata, et uuel presidendiajal käituks ta väärikamalt. Vastupidi.
Jaak Valge
Riigikogu liige (EKRE), ajaloolane