Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Jalgpallur Mesut Özili juhtum — mitu lojaalsust on immigranditaustaga inimestel?

-
23.07.2018
Jalgpallur Mesut Özil seostab oma poliitilisi eelistusi rassismiga tema vastu.
© AFP/Scanpix

Saksa jalgpalli rahvuskoondise senine mängija Mesut Özil teatas esmaspäeval, et lahkub rassismi ja lugupidamatuse tõttu koondisest.

Saksamaal sündinud ja Türgi juurtega Özil on kriitikatule all maist, kui poseeris ühel fotol koos Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğaniga. Foto tehti enne Venemaal alanud jalgpalli MM-i ning see tekitas avalikkuses küsimusi tema lojaalsusest Saksa rahvuskoondises, vahendab BNS.

Foto avaldati Türgi presidendi veebilehel ja võimuloleva Õigluse ja Arengu Partei (AKP) Twitteri-lehel pisut enne 24. juunil toimunud presidendivalimisi.

Kriitika suurenes, kui Saksamaa ei saanud MM-il alagrupist edasi. “Raske südamega ja pärast pikka kaalutlemist hiljutiste sündmuste taustal ei mängi ma enam Saksamaa eest rahvusvahelisel tasandil, kuniks minus on selline tunne (minu vastu suunatud) rassismist ja lugupidamatusest,” teatas Özil pühapäeval sotsiaalmeedias.

Ta lisas, et jääb truuks nii oma Türgi kui ka Saksa päritolule ega tahtnud teha poliitilist avaldust, kui tegi Erdoğaniga foto kuu enne Türgis toimunud valimisi. “Mul on kaks südant – üks Saksa ja üks Türgi oma,” ütles Özil.

Özil ütles, et pildi avaldamise ajast hoolimata polnud pilt seotud “poliitika või valimistega”, vaid tahtmisega “austada minu perekonna riigi kõrgeimat ametkonda”. Ta lisas, et tema tegemisi väljakul võib vabalt kritiseerida, aga mitte siis, kui seda seotakse tema etnilise taustaga. “See on parempoolne propaganda,” lisas ta.

Saksamaal on Türgi siseheitlustega seonduv olnud pikka aega arutelude objektiks, sest riigis elab 3 miljonit türklast ning seetõttu on diktaatorlike maneeridega president Erdogan üritanud oma mõju laiendada sealsele türgi diasporaale. Suurt tüli tekitas tema soov viia oma valimiskampaaniat läbi ka Saksamaal, mille sealsed võimud siiski keelasid.

Saksamaa türklaste vahel on tuntav lõhe selle tõttu, et osa neist pooldab Erdogani, teised aga nn Güleni liikumist, mida Türgi president peab oma surmavaenlaseks. Fethullah Gülen on Türgi endine imaam, jutlustaja ning Kirjanike ja Ajakirjanike Fondi aupresident. Ta on asutanud ühiskondliku liikumise Hizmet. Aastast 1999 elab Gülen Ameerika Ühendriikides.

Saksamaal on suured hõõrumised ka sealsete türklaste ja samalt maalt pärit kurdide vahel. Mis aga puutub Mesut Özili juhtumisse, siis tema on diasporaas valinud ühe poole ja see ei lähe kokku Saksamaa ametliku neutraalsusega Türgi siseheitlustes. Parempoolsusega pole sealküll mingit pistmist, pigem näitab see migrantide oskust mistahes kriitikat oma päritolu ja rassismiga seostada.

Saksa jalgpalliliit (DFB) lükkas esmaspäeval tagasi rahvuskoondisest lahkunud Mesut Özili rassismisüüdistused. “Me lükkame tagasi väite, et DFB on seotud rassismiga,” ütles liit avalduses.