Naisepeksjana oma lavastajakarjääri varjutanud Tiit Ojasoo on nüüd sõna saanud küüditaja Juhan Smuuli kaitseks. ERR tegi temaga suure intervjuu ja see oli ikka paras jama, mis sealt tuli.
„Vaatasin siia tulles ajalehtedest üle, kes millises suunas sel teemal tatti on pritsinud,“ alustas tuntud kultuuriinimene vastamist.
„Küsimus ei ole ju mitte Smuulis, vaid selles, kuidas me ühtepidi nagu laiemalt üldse suhtume sellesse, kas inimese elus võivad olla erinevad teod. No nüüd tundub, et on saanud selgeks, et Smuul tõesti oli küüditaja. Noh, kui raske see tema osalus seal oli või kui suur tema süülisus oli, jäägu see, ma ei tea, kelle otsustada. Kas tänased olijad või ma ise oleksin sarnases olukorras käitunud teistmoodi? On selline tore ütelus, et ei tea, küünalt ei hoidnud, ei oska öelda,“ räägib Ojasoo, andes mõista, kuidas käitunuks tema sarnases olukorras.
Edasi õigustab ta neid tegevusi sellega, et siis ei teadnud, kuidas ajalugu läheb.
Korraks tabab teda selgusehetk, kui ütleb: „See arvete klaarimine minevikuga, et kus on õigus, siin jah, on raske inimesi solvamata jätta.“
Nii, et ega ei jätagi. Ja suur osa loost käib Smuuli kui küüditaja ja teiste taoliste õigustamine. Ojasoo, muide, on nimetanud eestlasi „tuimadeks pärisorjadeks“.
Kuid mitte kõik kultuuriinimesed pole õnneks sellised nagu Ojasoo.
Samal ajal on andnud meediale intervjuu armastatud multitalent Hardi Volmer, kes ütles otse välja, et meie ühiskond käib nüristumise teed, et isegi meedia ei julge enam teatud teemadel sõna võtta. Samas on meil selja taga aastad, kus igaüks, kes vaid tahtis, võis julgelt välja öelda, mis talle pähe tuli, ilma et oleks pidanud kartma, et teda suurelt hukka mõistetakse või karistatakse.
Allikas: ERR
Kuula siit:
https://www.err.ee/1608963325/ojasoo-monumentide-eemaldamise-asemel-voiks-teha-midagi-neist-suuremat