Peaminister Kaja Kallas räägib pikka aega sellest, kuidas riigil ei olevat raha ja seetõttu tulevat makse tõsta. Endine rahandusminister Martin Helme on väitnud, et raha olevat tegelikult küll ja see tuleb üles otsida. Rahvusringhääling on nüüd veidigi ausat leiba teeninud ja paljastanud, et tohutu hulk raha läheb “vasakule”, toiduahelatesse ja asendustegevustesse.
ERR-is avaldatud lugu “275 000 eurot laste veebi eest? Kuidas kõlab 368 EISA töötajat ühendav JAH-laul?” peaks olema kohustuslik lugu igale Eesti kodanikule, sest sealt selgub hämmastavaid skeemitamisi. Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse (EISA) majandusaasta aruandest võib leida hulga kulutusi, mida tahaks kohe “Võimalik vaid Venemaal” rubriiki paigutada. Aga see on võimalikuks saanud Eestis.
Mõned näited lähtuvalt majandusaasta aruandes ära toodud edunäidetest.
Loomeettevõtete arenguplaani elluviimise rakendamisega jätkamisel õnnestus EISA-l näiteks toetada videote tootjat Cuba Films OÜ-d brändistruktuuri selgemaks, paremini ja ühtsemalt kommunikeeritavaks muutmises, ühendades neli kaubamärki ühtse logo alla.
Sihtasutuse rahastas tulevikutehnoloogiate analüüse, mis on eklektilised ja kiirelt vananevad ülevaated erinevatel teemades. Kellele ja miks need loodud on, taas EISA ei ütle.
EISA on hulgaliselt korraldanud programme ja mentorlusi, mille eesmärk, mõõdik, kasu maksumaksjale või muu selline ei ole taas eraldi märgitud. Näiteks tippinnovaatorite programm, kus: “ühes grupis osaleb kümme ambitsioonikat ettevõtet, kes saavad võimaluse töötada Eesti ja välismaiste innovatsioonivaldkonna tippekspertide- ja mentorite toel välja innovatsioonistrateegia, mille toel teha oma ettevõtte järgmine arenguhüpe.”
Või näiteks digiteerimise meistriklass, mille eesmärk on suurendada andmete juhtimise teel ettevõtte pädevust protsessiinnovatsioonis, võttes selleks kasutusele terviklikke tehnoloogilisi lahendusi.
Uutest meistriklassidest õnnestus EISA-l disainida ringdisaini meistriklassi katseprogramm ja vastutustundliku investeerimise (ESG) ja kestlikkuse meistriklass.
ERR nendib: “Mis kasu tegevusest maksumaksja saab või palju selleks raha kulub, selge ei ole. Ei saa infot ka EISA kodulehelt toetatud projektide nimekirjast, kus peaksid kõik maksumaksja toetust saanud projektid üleval olema, sest veebileht on katki. Sellel seisab vaid lakooniline sõnum: “Toetatud projektide andmebaasiga toimuvad hetkel hooldustööd. Taastame andmebaasi esimesel võimalusel. Vabandame ebamugavuste pärast!””
Reformierakonna loodud ametnike bürokraatiariigis näib tegutsevat tohutu hulk “omade”ettevõtteid, kuhu “digi- ja rohepöörde” sildi all pumbatakse pidevalt maksumaksja raha.
Uued Uudised