Riigikogu nimetas 69 häälega reformierakondlase ja Danske-Swedbanki rahapesuskandaali ristiisa Jürgen Ligi Eesti Panga nõukogu asendusliikmeks, mis annab kogu maailmale teada, et Eesti riik ei ole juhtunust midagi õppinud.
Senine riigikogu liikmest Eesti Panga nõukogu liige Andres Sutt nimetati 26. jaanuaril ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministriks ning tema volitused riigikogu liikmena peatusid. Reformierakonna fraktsioon tegi rahanduskomisjonile ettepaneku nimetada Eesti Panga nõukogu asendusliikmeks Jürgen Ligi.
Jürgen Ligi oli aastatel 2009–2014 rahandusminister ja eelnevalt aastatel 2005–2007 oli ta Eesti kaitseminister, likvideerides sõjaväelise luure. Kogu suuremastaabilise rahapesu ajal oli võimul Reformierakond, kes ei näinud rahapesust vähimatki märki, või siis oli selles ise kuidagi sees.
Danske Banki rahapesuskandaal tekkis mõne aasta eest, kui selgus, et aastatel 2007–2015 voolas 200 miljardi euro väärtuses kahtlasi tehinguid Eestist, Venemaalt, Lätist ja muudest allikatest Taanis baseeruva Danske Banki Eesti filiaali kaudu. Seda on kirjeldatud kui kõigi aegade suurimat rahapesuskandaali Euroopas ja võib-olla suurimat kogu maailma ajaloos.
Asjas oli sees ka Swedbank – Rootsi riigitelevisiooni SVT ajakirjanike kätte jõudnud materjalide põhjal järeldub, et Danske ja Swedbanki vahel liikus ajavahemikul 2007 kuni 2015 5,8 miljardit dollarit.
Eesti Panga üheks ülesandeks on finantsstabiilsuse tagamine koostöös finantsinspektsiooni ja rahandusministeeriumiga. Ligi ajal magati üheskoos maha kõige hullem rahapesu ning anti suur hoop Eesti riigi ja finantssüsteemi mainele.
Eesti Panga nõukogu on Eesti Panga järelevalveorgan ja see koosneb esimehest, riigikogu fraktsioonide esindajatest ja valdkonna asjatundjatest. Nõukogu moodustamisel lähtutakse põhimõttest, et iga riigikogu fraktsioon esitab ühe oma liikme ja nõukogu esimees esitab neli valdkonna asjatundjat. Tulenevalt Eesti Panga seadusest nimetab nõukogu liikmed riigikogu rahanduskomisjoni ettepanekul.
Ligi nõukogusse määramine tähendab, et riigi rahandusele lasti taas ligidale mees, kelle tegevus või tegevusetus viisid suure rahapesu võimalikkuseni ja kes on seetõttu sellisel tähtsal ametikohal selge julgeolekuoht. Muu maailm sai sellega selge signaali, et uus valitsus ei kavatse tõhusalt rahapesu vastu võidelda.
Reformierakonnal oli võimalik saata sinna plekita tegelane, aga nagu lasti rahandusministeeriumi autorollotaja ning pääses ka Eesti Panka rahapesuminister. Kaja Kallase valitsus on teatanud ka soovist katkestada endise rahandusministri Martin Helme sõlmitud leping Louis Freeh`ga, mis võinuks Eestile tuua kompensatsiooniks rahapesu trahvirahasid, ennekõike aga paljastada rahapesu tagapõhja. Seda soovib PortoRollo valitsus iga hinna eest vältida.