Esmaspäeval oli Riigikogu ees tervise- ja tööminister Tanel Kiik, kellel tuli selgitada Reformierakonna saadiku Jürgen Ligi segast juttu sotsiaalmeedias.
“Lugupeetud minister! Te lugesite ennist ette nimekirja kõigist vaktsineeritavatest, kes on praegu eelistatud. Aga eelmise nädala lõpus nägime sotsiaalmeedias palja kehaga kolleegi Jürgen Ligi, kes just vaktsiinisüsti sai, ja olevat seda niimoodi kommenteerinud, et kui tema ei saa praegu seda süsti, siis läheb see koertele või kraanikaussi. Äkki te oskate öelda, millisesse riskirühma või eelistatud vanuserühma kuulub kolleeg Jürgen Ligi või millist eesliinitöötajate rühma ta esindab?” küsis EKRE Riigikogu saadik Anti Poolamets.
Nimelt väidab Ligi 4. märtsi postituses järgmist: “Vaktsineerimise soovitamise kohta on mult küsitud ja olgu see siis sedapidi tehtud. Mõni reklaamib profiilipildil “Mina vaktsineerin”. Ma kahtlustan neil pole ei vaktsiini ega oskust. Mul küll pole. Aga mu see-eest ajas naine täna ukse pealt tagasi, et ei tule ma kuhugi, kohe süstima, arst helistanud. Ei ma julend vaielda, kui arst ka kinnitas, et muidu läheb vaktsiin koertele või kraanikaussi – vähe sellest, et kõik ei ilmu kohale, 10 asemel saab 11-12 doosi kätte ja siis läheb väga kiireks.
Juhus tahtis, et ma olin võtta. Ameti järgi, mida kah on räãgitud, oleks piinlik eelist saada, me saame ennast hoida paremini kui paljud teised. Kuid kraanikausist olen nõus ees olema. Koertest ei tea, nood on üldse ära maal. Igatahes on kõik reeglipärane ja mul on legaalset põhjust ka kopsu uut kingitust mitte tahta.
Ausõna, niipea kui saab, laske vaktsineerida. Ükskord saab nii kui nii. Ja hoidke ennast ikka.”
Minister Kiik kommenteeris nii: “See kommentaar, mis seal taustaks oli, ma arvan, et see võib-olla polnud kõige õnnestunum, ja kust see täpselt tuli, kindlasti me vaktsiini hetkel ei paku ei koertele ega kraanikausile. Me ikkagi pakume seda võimalust inimestele, kelle tervis või siis konkreetne töö seda eeldavad. Ma ei ole kursis ühegi Riigikogu liikme terviseandmetega, ei peagi olema, see ei ole minu pädevus, see ei ole ühegi teise inimese kui konkreetse persooni enda ja tema poolt usaldatud raviarsti, perearsti teada. Ehk ma ei oska seda teile täpselt hinnata, mis riskirühma ta võiks kuuluda. Mulle teadaolevalt see vaktsineerimine toimus AstraZeneca vaktsiiniga, mida kasutatakse alla 70-aastaste inimeste vaktsineerimisel. Ja praegu tõesti kutsuvalt perearstid järjest ka riskirühmi seal vanuses 50 kuni 70 ja teatud diagnooside puhul ka alla selle vaktsineerima. Me oleme loetlenud ära põhilised diagnoosid vaktsineerimise plaanis, mille puhul on näidustatud teistest varasem vaktsineerimine, aga neid diagnoose võib olla rohkem, kas või seetõttu, et erinevaid harvikhaiguseidki on vähe ja perearstid ja pereõed ise siis hindavad oma nimistu põhiselt, kellel veel võib olla mingeid selliseid tervisemuresid, mille puhul on vaktsineerimise kiiremas korras teostamine mõistlik selle inimese elu ja tervise kaitseks.”
Ligi jutt kõlab kui vaktsiini kõrvalmõju, aga nii need kuuldused levivad, kui Riigikogu liikmel on selline suuvärk, mis lubab levitada väidet, nagu oleks vaktsiinid niisama pillata.
Allikas: Riigikogu stenogrammid