Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Jutud euroskeptilise leeri “sügavast lõhenemisest” enne Euroopa Parlamendi valimisi on vaid vasakliberaalide roosa unistus

-
09.04.2019
Pildil on koos Olli Kotro (Põlissoomlased), Jörg Meuthen (AfD), Matteo Salvini (Itaalia Liiga) ja Anders Vistisen (Taani Rahvapartei).
© AP/Scanpix

Enne Euroopa Parlamendi valimisi on meediaruumis käivitatud infosõda, mille eesmärgiks on näidata “vastuolusid” konservatiivses leeris.

Euroopat on haaranud sotsialistide ja liberaalide paanika, kuna uues EP-s võivad konservatiivsed, euroskeptilised, rahvuslikud ja immigratsioonivastased jõud enamuse haarata ning ka Euroopa Komisjoni oma kontrolli alla võtta. Seetõttu üritatakse seda leeri igati nõrga ja lõhestatuna näidata, et inimesed lootusetustundest nende toetamisest loobuksid.

Itaalia siseminister ja Liiga juht Matteo Salvini võõrustas esmaspäeval mõnede Euroopa parempoolsete erakondade esindajaid. Pressikonverentsil seisid Salvini kõrval Jörg Meuthen erakonnast Alternatiiv Saksamaale (AfD), Olli Kotro Soome Põlissoomlastest ja Anders Vistisen Taani Rahvaparteist, vahendab BNS.

Kuivõrd tegu on Macroni-meelse AFP uudisega, on see täis vasakliberaalide märgi unenägusid. “Esmaspäevaselt kohtumiselt jäid silmatorkavalt kõrvale Prantsuse paremäärmuslase Marine Le Peni Rahvusliit, Poola võimuerakond Seadus ja Õiglus (PiS) ja Ungari peaministri Viktor Orbáni võimuerakond Fidesz,” vahendab BNS agentuuri France Presse. “Hoolimata üksmeelsest halvakspanust immigratsiooni, multikulturalismi, vasakpoolsete ja Euroopa Liidu suhtes, on Euroopa parempopulistid teistes küsimustes sügavalt lõhenenud.”

Matteo Salvini proovib tõesti kokku panna EL-i liikmesriikide euroskeptiliste ja rahvuslike jõudude “rahvuslaste internatsionaali”. “Euroopa unistust õõnestavad bürokraadid, maailmaparandajad, pankurid, kes on Euroopat liiga kaua valitsenud. Me tahame tuua rahva taas Euroopat valitsema,” ütles Salvini.

Samas aga ei saagi rääkida nende jõudude täielikust ühtsusest Euroopas ja see pole mingi “sügav lõhenemine”, vaid erinevatel paremjõududel Euroopa erinevates piirkondades ongi erinevad huvid. Nii on Ida-Euroopa rahvuslased ajaloo kogemustele tuginedes umbusklikud vene rahvusluse vastu, kuid Lääne-Euroopas võetakse neid sageli võimalike liitlastena. Erinevad prioriteedid ongi tingitud ennekõike piirkondlikest eripäradest, rahvuste suurusest, keda rahvuslased esindavad (väikestel on ellujäämine teravamalt päevakorral), ja mängus on palju muudki.

Viktor Orbani Fidesz on näiteks eurokonservatiivse Euroopa Rahvapartei liige ja kuigi teda üritatakse sealt pidevalt eemaldada, on ungarlased suutnud selles fraktsioonis palju rünnakuid Ungari vastu tõrjuda, ning seetõttu hoiavad nad praegu EPP-ga jätkuvalt sidet, kuigi Fideszi osalus on selles peatatud.

Euroopa konservatiivsed, euroskeptilised, rahvuslikud ja immigratsioonivastased jõud ei peagi minema valimistele ühtse üle-euroopalise alliansina – hea see ju oleks, kuid tervitatav on ka mitme koostööliidu teke. Peaasi, et nad hakkavad Euroopa Parlamendis ühiselt rahvusriikide Euroopa Liidu eest võitlema ja blokeerivad föderalismi edasilevimist.

Mida aga peavoolumeedia ütlemata jätab, on see, et need jõud jätkavad pidevaid kohtumisi ja konsultatsioone ning mõnedki liidud jõuavad enne valimisi veel sündida.

Euroopa euroskeptilised ja parempopulistlikud erakonnad jagunevad praegu europarlamendis kolme blokki – Rahvaste ja Vabaduse Euroopa (ENF), kuhu kuuluvad Rahvusliit ja Põhjaliiga, Euroopa Konservatiivid ja Reformistid (ECR) ja Vaba ja Otsedemokraatlik Euroopa (EFDD), kirjutab BNS.