Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kahepäevane EL-i tippkohtumine tõotab tulla pikk ja keeruline

-
16.07.2020
Euroopa Komisjonist tulevad käsulauad, mis suunavad EL-i plaanimajandusse. Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

Euroopa Liidu riikide juhid kogunevad nädala lõpus Brüsselisse, et arutleda liidu seitsmeaastase eelarve ning koroonakriisis kannatanud majanduse taaskäivitamise fondi üle, kuid kohtumiselt ei pruugi kokkulepet tulla.

Brüssel seostab rahalist abi tema nägemusega õigusriigist, mis puudutab rohkem sõltumatumat poliitikat ajavaid ja endale vastuvõetamatuid otsuseid tagasilükkavaid Ungarit ja Poolat, kes leiavad, et ühises liidus, kus kõik maksavad oma osa, ei tohi suveräänsete otsuste eest rahaliselt karistada.

Ungari peaminister Viktor Orban sai teisipäeval parlamendilt tugeva toetuse seisukohale, mis välistaks EL-i toetusrahade sidumise mingite “poliitiliste ega ideoloogiliste tingimustega, mida esitatakse õigusriigi sildi all”, nagu öeldakse vastavas deklaratsioonis.

“EL-i liidrid tahavad siduda selle raha väljamaksmise Euroopa Liidu üha kasvavalt agressiivse globalistliku, immigratsiooni pooldava, perevaenuliku ja rahvusluse-vastase eliidi poliitiliste ootustega,” ütles parlamendi esimees Laszlo Kover.

Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Michel tahab tugevdada kontrolli “õigusriigi põhimõtete” järgimise üle, mistõttu võib Ungari-Poola ja Brüsseli vastasseis oluliselt konsensuse saavutamist raskendada.

Tugevaim vastasseis on seni eelarve osas niinimetatud kasina neliku riikide – Austria, Hollandi,Taani ja Rootsi – vahel, kes maksavad eelarvesse rohkem kui sealt tagasi saavad (nn. netomaksjad) ning netosaajate vahel, vahendab ERR. Selles osas käivad kompromisside otsingud.

Ühest küljest on hetke vastuolud ja kompromisside otsimine tervitatavad, sest see näitab Euroopa Liitu kui suveräänsete rahvusriikide ühendust, milles tuleb kõigiga arvestada – föderalismi-idee ehk Brüsseli sõna üleolek pole veel läbi surutud.

Teisalt on ohtlik see, kui liberaalse mõttelaadi ülekaaluga Euroopa Komisjon surub oma vaateid õigusriigist peale konservatiivsetele riikidele, kes tahaksid oma rahvast ja ühiskonda halbadest mõjudest hoida. Mistahes kompromissid või nende mittesaavutamine näitavad, millisesse suunda kaalukausid kalduvad.

Kahepäevane EL-i tippkohtumine tõotab tulla pikk ja keeruline ning peetakse võimalikuks, et seda pikendatakse ka kolmandaks päevaks, kirjutas AFP.