Tänavu 1. veebruari The Guardian avaldas artikli Eesti uue peaministrist Kaja Kallasest pealkirja all „Eesti esimene naispeaminister lubab kliimakriisiga toime tulla“, kuid jutt läks õige ruttu rahvuskonservatiividele.
The Guardiani artikli avalõik kõlas järgmiselt: „43-aastane Kaja Kallas võttis võimule teisipäeval pärast seda, kui eelmine koalitsioon kukkus korruptsiooniskandaali tõttu kokku.“
Targu polnud lisatud, et selle sama korruptsiooniskandaali tekitanud Keskerakond on häbenemata Eesti esimese naispeaministri juhitavas valitsuses.
Artiklis tuleb juttu sellest, et peaministri kohalt tagasi astunud Keskerakonna esimees Jüri Ratas tekitas kaks aastat tagasi poleemikat sellega, et astus koalitsiooni „paremäärmusliku“ EKREga, mille liikmed olid igasuguse sisserände vastu, sageli euroskeptilised ja „kohati kiitsid natside majanduspoliitikat“.
Kirjutatakse ka EKRE eestvedamisel kavandatust rahvahääletusest, mis valitsusevahetuse tõttu ära jääb.
Eilses Riigikogu infotunnis nõudis EKRE fraktsiooni liige Helle-Moonika Helme Kallaselt aru selle artikli kohta ning küsis, miks ta levitab välismeedias laimu rahvuskonservatiivide kohta.
Helle-Moonika Helme: „Seal öeldi, et EKRE on igasuguse sisserände vastu ja on ajanud natside majanduspoliitikat. Kuna see artikkel on teiega otseselt seostatav ja üleval ka teie Facebooki lehel, siis peaministrina te kindlasti saate aru, et teie sõnadel ja teiega seostatud väljaütlemistel on kaal. Mistõttu, kui te jagate selles artiklis kirjutatut, siis palun põhjendage neid väljaütlemisi. Tooge palun konkreetsed näited seaduseelnõudest, millega EKRE tahtis täielikult keelata igasugust sisserännet. Ja palun, kuna te ilmselt teate natside majanduspoliitikast kordi rohkem kui meie, siis äkki tooksite need konkreetsed näited eelmise valitsuse majanduspoliitilistest otsustest ja sammudest, mis oleks seostatavad natside majanduspoliitikaga.“
Vastuseks Kaja Kallas otsesõnu valetas Riigikogu saalis rahvasaadikute ees, kui ütles, et see Guardiani artikkel oli 2019. aastast. Tegelikult aga ilmus pärast valitsusevahetust veebruari alguses. Siit annab järeldada, et Kallas on käinud pidevalt välismeediat Eestit halvustamas ning tal on need korrad juba peas segi läinud.
Veel lisas Kallas: „Mina ei tea, kes seda on öelnud sellele ajakirjanikule, kes sellise artikli üllitas, ilmselt oli tal allikaid väga palju.”
Selle peale ironiseeris EKRE saadik Mart Helme, et äkki äkki president vabandaks Kaja Kallase vildakate väljaütlemiste eest välispressis, nagu ta seni on seda teinud.
Helle-Moonika Helme võttis siis uuesti sõna ja ütles, et Kallas ikkagi valetas: „Proua peaminister valetas, kuna ta ütles, et see on artikkel aastast 2019, aga tema enda lehel on üleval: andsin intervjuu Briti lehele Guardian, millest on näha, kuidas paistab valitsuse vahetus Eestist väljapoole. Pealkiri on tõesti tänapäevane: Eesti esimene naispeaminiser ja nii edasi ja nii edasi. Nii et hea Kaja Kallas, te valetasite.“
Kaja Kallas torkab vahele, et ei valetanud.
Pärast mõningast vaidlust protseduuriliste küsimuste üle, küsis Mart Helme, kas Riigikogu juhataja ei peaks selle infotunni katkestama, kuna peaminister on ilmutanud selgelt ebakompetentsust vastamisel ja saadikutele valetanud.
Vahepeal jõudis Kaja Kallas oma mälu värskendada ja ta ütles teema lõpetuseks, et tõepoolest, ta on andnud The Guardiani ajakirjanikule kaks intervjuud – ühe eelmise valitsuse moodustamisel ja teise nüüd ning kõnesolevad väited olevat ajakirjaniku sõnad.
Paraku on valedega selline lugu, et pisikesest valest saab alguse suur vale, siis veel suurem ja lõpuks vajub kogu valedele rajatud jutt lihtsalt kokku.