Riigikogu EKRE fraktsiooni saadik Kalle Grünthal pidas esmaspäeval riigikogu saalis kõne, milles palus riigieelarve kontrolli erikomisjoni esimehel Jürgen Ligil ja korruptsioonivastase erikomisjoni esimehel Katri Raikil esitada tõendid, et Eesti ja Ameerika Ühendriikide advokaadibüroo vahel sõlmitud rahapesu puudutava lepinguga seotud FBI ekspeadirektor Louis Freeh on Vene mõjuagent. Tõendid palus ta esitada hiljemalt tänaseks.
Vastus Jürgen Ligilt saabus eile õhtuks. Grünthal märgib, et Ligi on selles vastuses tavalise bravuuri asemel märksa ettevaatlikum: „Nimelt oli ta minule määratu kirja koopia saatnud ka kahele riigieelarve kontrolli erikomisjoni teenistujale. Eeldan, et seda tehti kaalutlusel, et ma hiljem ei saaks rääkida, et pole kirja saanud.“
Grünthali kiri oli järgmine:
„Palun edastada mulle kõik dokumentaalsed tõendid (välja arvatud ajalehed) hiljemalt 16.09.2020, millega on tõendatud Louis Freeh osalus vene mõjuagendina.
Käesolevad tõendid kavatsetakse esitada USA saatkonda“.
Ligi vastas nii:
„Tänan Kallet muidugi muret tundmast Eesti saatuse pärast. Aga poliitilised oponendid ei jaga mulle ülesandeid. Ja USA saatkond ei vaja dokumente, mis on tal juba olemas, ega mina Kallest postiljoni“.
„See, et Riigikogu liige soovib saada tõendusmaterjali vene mõjuagendi kohta Riigieelarve kontrolli erikomisjoni esimehelt, ei tohiks olla küll midagi taunimisväärset,“ kommenteeris Grünthal asjade kulgu. „Riigikogu liige peabki olema kursis komisjoni tööga, et kujundada oma edasist käitumist. Ligi on aga minu poolset nõuet asuma meelega tõlgendama enesele kasulikult, keskendudes vaid asjaolule, et talle ei ole vaja „postiljoni“. Tõenäoliselt on tõendite esitamata jätmise põhjus hoopis selles, et Ligil lihtsalt puuduvad asjakohased tõendid vene mõjuagendi Louis Freeh kohta ning kogu mõjuagendi teooria on lihtsalt „pastakast väljaimetud“. Millistel kaalutlustel keeldumine toimus, teab vaid Jürgen Ligi, kusjuures väljend poliitiline oponent on vaid suitsukate keeldumise motiveerimiseks.“
Küll aga koorub Grünthali hinnangul Ligi vastusest välja üks markantne asjaolu, millele peaks pöörama erilist tähelepanu – lähtudes Ligi vastusest, omab ta millegipärast täielikku ülevaadet USA saatkonna dokumentatsioonist.
Ligi kirjutab: „USA saatkond ei vaja dokumente, mis tal juba olemas on“. Grünthal: „Seda vastuse osa lugedes läksid mul silmad igatahes suureks. Teatavasti ei jaga saatkonnad oma dokumentide kohta avalikku teavet ning seega tõusetub üles küsimus, kuidas saab olla võimalik, et Ligi valduses on teave, millised materjalid on võõrriigi saatkonna käsutuses? Ilmselgelt ei oma sellisele informatsioonile juurdepääsu tavakodanik ning eeldan ka, et mitte Jürgen Ligi ja seda vaatamata oma riigikogu liikme staatusele. Kahtlasel kombel on Jürgen Ligi millegipärast vastava dokumentatsiooni olemasoluga aga ikkagi kursis.“
Irooniliselt lisab Kalle Grünthal, et tema jaoks kerkib küsimus, millise riigi agentide kaudu on toimunud saatkonnas infoleke, et Ligi valduses on teave USA saatkonna dokumentatsioonist.
UU