Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kalle Grünthal: mida teha kanaga, kes ei mune?

-
09.07.2019
Kalle Grünthal
© UU

EKRE Riigikogu saadik Kalle Grünthal juhib tähelepanu eakate inimeste süvenevale vaesusele, millele panid aluse Reformierakonna valitsused.

„Mida teeb taluperenaine kanaga, kes õrrel istudes lubab muneda kuldmune, kuid samas valitseb haudekohas ikkagi täielik tühjus? Sellist kana ootab õiges peres supipott, sest nii on tast vähemalt kuigipaljugi kasu.

Eelkirjeldatud „kuldmunade“ munemise olukorda võiks piltlikult öeldes võrrelda seni pikaajaliselt Eesti valitsuses istunud erakondade tegevusega pensionäridele inimväärilise elu tagamisel.

Pensionäride vaesus, sotsiaalne tõrjutus ja sissetulekute ebavõrdsus on väga suured. 2017. aastal oli Eestis ligikaudu 42 % 65 aastastest ja vanematest inimestest vaesuse ja sotsiaalse tõrjutuse ohus, kusjuures Euroopa Liidu keskmine on seejuures 15 %.

Eesti avaliku sektori kulutused pikaajalisele hooldusele olid alla poole Euroopa Liidu keskmisest. Lisaks on rahuldamata ravivajadusega inimeste osakaal endiselt üks Euroopa Liidu suuremaid, mis osutab tervishoiu kättesaadavuse ja tervishoiusüsteemi tulemuslikkusega seotud probleemidele.

Kõige eelneva faktipõhise olukorra taustal on igalgi normaalselt mõtleval inimesel küsimatagi selge, et selline olukord ei ole saanud tekkida üleöö, vaid see on olnud pikaajaline protsess, mille käigus pensionäride elu ja toimetulek on pehmelt öeldes jäetud lihtsalt tähelepanuta.

Just 17 aastat valitsuses istunud Reformierakonna teene on see, et pensionärid on mõistetud elama pensionist, mis on häbiväärselt allpool vaesusmiinimumi. Omaaegse Reformierakonna peaministri Taavi Rõivase öeldu, et riiki on vaja vaid natuke peenhäälestada, võib võrrelda enam kui 40 aastat tagasi jooksnud filmi pealkirjaga „Äraaetud hobused lastakse ju maha“ – eakad on oma panuse andnud, mis meil neist enam.

Sotsiaalminister Tanel Kiige sõnul on olukord eriti hull, sest vaesuse ja sotsiaalse tõrjutuse oht eakate osas kipub hetkel paranemise asemel hoopis süvenema. Jah, see on kahjuks hetkeseisu karm tõde.

Tahaks tuua antud olukorrale veel ühe piltliku näite.

Kindlasti on mõned kuulnud või lugenud ajakirjanduse vahendusel lugusid, kus pikalt arsti juures käinud valudes vaevlevat patsienti lohutab arst sõnadega, et teie tervisega pole midagi hullu, tegemist on vaid väikese põletikuga. Arsti vahetades, selgub aga karm tõde, põletiku asemel võimutseb organismis vähkkasvaja.

Eeltoodu põhjal tuleb märkida, et praegusel valitsusel seisab ees raske ülesanne, leidmaks vahendid eakate vaesuse ja sotsiaalse tõrjutuse  ohu kõrvaldamisel. Nii nagu vähkkasvaja ravimisel ei toimu sellised muutused üleöö, võtab aega ka pensionäride olukorra parandamine. Üks on aga kindel, muutused eakate olukorra parandamiseks hakkavad toimuma.

P.S. Supp tühja kaagutavast kanast tuleb aga kindlasti maitsev, sest on ta ju jõude elades end rammusaks söönud.“