Juba pikemat aega on paljud inimesed pöördunud Keskkonnaametisse, viidates asjaolule, et osade lennukite järel tekkivad heitgaaside jäljed jäävad väga pikaks ajaks taevasse hõljuma ning pärast selliste lennukite ülelendu on inimesed kurtnud erinevaid tervisehäireid.
On arvatud et tegu pole lennukikütuse põlemisjäägiga, mida seni on põhjendatud veeauru tekkega lennuki mootori töötamisel, sest veeauru tekkimisel kaob see jälg 10-15 minuti jooksul.
Lisaks on inimesed saatnud oma pöördumistes ka massiliselt pilte Keskkonnaametisse, kuid sealt tulnud vastuste kohaselt ei saavat nad midagi ette võtta. Samas on aga Keskkonnaameti spetsialistid märkinud, et tundideks taevasse jäävad nn „lennukitriibud“ ei ole tõesti normaalsed, aga nemad ei saa midagi teha, sest siin peab riik sekkuma kuna tegemist on lennukikütuse lisandiga.
Lähtudes neist asjaoludest, esitasingi Riigikogu menetlusse eelnõu, millega Eesti Vabariigi territooriumi õhuruumis on keelatud lennukites nanokomponentne energialisand ja vedel-süsivesinikkütuse kütuselisandi kasutamine.
Eelnõu arutamine oli riigikogu keskkonnakomisjonis määratud arutlusele sellel esmaspäeval, mille esimeheks on Igor Taro (Eesti 200), kes, muide, on lõpetanud Lomonossovi nimelise Moskva Riikliku Ülikooli ajakirjanduse erialal ning tema lõputöö teemaks oli “Eesti ja Venemaa: üksteise mõistmise teabefaktor“.
Et asi oleks korrektne, helistasin möödunud neljapäeval kahel korral riigikogu keskkonnakomisjoni nõunikule ning teavitasin, et soovin eelnõu esitlemise juurde kaasata ka Läänemaalt pärit huvigrupi esindaja Urmas Sepa.
Suur oli aga üllatus, kui kaugelt kohale sõitnud Urmas Sepp kupatati komisjonist välja. Põhjuseks asjaolu, et komisjoni esimees Igor Taro kuulis tema sõnul huvigrupi esindaja kaasamisest alles esmaspäeva hommikul. Muidugi ei läinud Urmas Sepa ukse taha saatmine kergelt, sest lahendamist vajas küsimus, miks keskkonnakomisjoni ametnikud ei teavitanud Igor Tarot, et huvigrupi esindaja osaleb eelnõu arutlusel.
Teades ametnike kohusetundlikust, usun, et Igor Tarot siiski teavitati, kuid vältimaks tundliku teema käsitlemist, otsustati allikas lihtsalt elimineerida.
Mis on aga eriti tähelepanuväärne – Igor Taro komisjoni esimehena nõudis kategooriliselt, et arutelu teemal, kas huvigrupi esindaja saab osaleda või mitte ei tohi istungi protokollis kajastuda.
Aga see kõik ei aita. Me läheme antud teemaga ikkagi edasi!
Kalle Grünthal, Riigikogu liige (EKRE)