29. novembril toimus Euroopa Liidu Asjade komisjoni istung, kus valitsuse seisukohtadega esines majandus- ja kommunikatsiooniminister Taavi Aas. Üheks teemaks oli ka CO2 kvoodi süsteem.
Ministri ettepanekul tuleks Eestis analüüsida Euroopa Liidu kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguse ühikutega kauplemise süsteemi (HKS) muutmist viisil, mis võimaldaks tõhusamalt ja kiiremini reageerida süsinikuhinna ja elektrihinna suurtele muutustele ja samas tagaks HKS panuse Euroopa Liidu 2030. aasta kliimapoliitika eesmärki vähendada kasuhoonegaaside heidet vähemalt 55% võrreldes 1990. aastaga.
Samuti palus minister komisjonil toetada Euroopa Komisjoni ettepanekut, tagada vähekindlustatud isikute toimetulek kõrgete energiahindade tingimustes. Eesti ei pea vajalikuks Euroopa Liidu kehtiva elektrituru mudeli reformimist kriisi leevendamise meetmena. Minister oli arvamusel, et energiavarustuskindluse parandamiseks ja energiaturgude hinna stabiliseerimiseks on vaja kiirendada uute taastuvelektri tootmisseadmete rajamist, mis aitaks tulevikus vältida hüppelist hinnatõusu.
Antud ettepaneku raames juhtisin ministri tähelepanu asjaolule, et tegelikult on meile Euroopa Liidu juhtide poolt häbematult valetatud. Perioodil, kui Euroopa Liidu Asjade komisjoni käest küsiti arvamust „rohepöörde“ osas, lubati meile, et CO2 kvoote tõstetakse aegamisi. Ehk siis aastaks 2030 pidi kvoot kasvama seniselt 25 eurolt tonnis 52 euroni tonnis. Kahjuks on aga reaalsus teine. Euroliidu muinasjutu vestjate unelaulu kuulates oleme olukorras, kus CO2 kvoot on 76!
EKRE saadik Peeter Ernits on selle olukorra kohta öelnud vägagi tabava hinnangu: „Euroopa Liidu poolt valla päästetud „moolok“ on viinud elektri hinnad taevasse ja seda vastu talve.“
Huvitav on aga see, et ka minister nõustus minuga, kuid arvas, et kvoodiga kauplemise süsteem tuleks vaid üle vaadata. Euroopa Liidu poolt toime pandud valetamise osas hiilis ta vastusest kõrvale.
Nähes, et valitsus ei hooli karvavõrdki Eesti inimeste heaolust ning toimetuleku võimalustest, sest tegutsetakse vaid euroliidu käskude ja huvide alusel, panin hääletusele uue ettepaneku: „Eesti väljub CO2 kvoodiga kauplemise süsteemist, sest meile on algusest peale valetatud selle toimemehhanismi osas.“
Kahjuks toetasid hääletusel antud ettepanekut ainult Kalle Grünthal EKRE-st ja Tarmo Kruusimäe Isamaast. Kõik ülejäänud komisjoni liikmed, sotsid, reformierakondlased ja keskerakondlased olid selle ettepaneku vastu.
Nii et hea Eesti rahvas, kes te toetasite valimistel eelmärgitud erakondi. Ärge kurtke, et Eestis on elu kallis. Teie tahte viisid ellu teie poolt valitud saadikud!
Ura tovarištši!
Kalle Grünthal
Riigikogu liige (EKRE)