Teisipäeval Isamaa ja EKRE poolt algatatud umbusaldushääletusel reformierakondlastest kaitseministri Kalle Laaneti suhtes arvas tervelt 42 saadikut, et minister sellesse ametisse ei kõlba. Tema jätkamist toetas 57 koalitsioonisaadikut, ei hääletanud kaks saadikut, Andrei Korobeinik ja Viktor Vassiljev Keskerakonna fraktsioonist. Umbusalduse algatajatega ühinesid hääletusel ka sotsid.
Kuigi kaitseminister Kalle Laanet pidas ennast teisipäevasel Isamaa ja EKRE algatatud umbusaldamisel üleval ülbelt ja andis oma põlguse näitamiseks sisutuid lühivastuseid, tõestas ta just sellega, et kriitika suhtes nii hoolimatu poliitik ei kõlba ministriks.
Mittemidagiütlevad vastused andsid teada sellest, et Kalle Laanetil pole kaitsevaldkonna juhtimiseks vajalikke teadmisi, kompetentsi ega ka tahtmist – üks Reformierakonna muidusööja on sokutatud toiduahela tasuva koha peale. Paraku sellise koha peale, kus juba tegevusetus tekitab riiklikule julgeolekule hiigelkahju, rääkimata otsesest vastutöötamisest, mis on silmaga nähtav nii ministri kui kogu PortoRollo valitsuse puhul.
“Allakirjutanud avaldavad umbusaldust Kalle Laanetile, kes on kaitseministrina valetanud Eesti riigikaitse kahjustamise osas, nõrgestanud Eesti julgeolekut ja inimeste kaitsetahet, kaitseväge, Kaitseliitu ning olulisi riiklike sümboleid,” seisis umbusaldusavalduses.
Umbusaldajate hinnangul on kaitseminister Laanet on korduvalt valetanud ja avalikkust eksitanud. “Enne riigi eelarvestrateegia (RES) heakskiitmist valitsuses kinnitas Kalle Laanet, et kaitsekulusid ei vähendata. Tänaseks on selgunud, et järgmise nelja aastaga vähendatakse kaitsekulusid võrreldes praeguse riigikaitse arengukava ja kaitseinvesteeringute programmiga 114 miljoni euro võrra. Ühtlasi on minister selgelt eksitanud avalikkust nähes RES-is ette Miinisadama müüki, olles avalikult sellist plaani korduvalt eitanud.”
“Pärast RES-i avalikustamist väitis kaitseminister, et kärped ei tule Eesti kaitsevõime arvelt, kuid tänaseks on selgunud, et seegi oli vale,” seisis avalduses, kus tuuakse esile, et kaitseministeeriumi valitsemisala töötajate arvu vähendatakse ligi 270 inimese võrra. “Löögi alla satuvad “pikaajalised investeeringud, tegevväelased, kaitseväe teenistujad ja ka välisesindused.”
“Kaitseministri suutmatus seista Eesti julgeoleku eest annab valusa hoobi Eesti inimeste kaitsetahtele. Otsus asuda õõnestama kärbetega Kaitseliidu tegevust, mille eesmärk on suurenda Eesti rahva valmisolekut kaitsta Eesti iseseisvust ja põhiseaduslikku korda, nõrgestab olulisel määral inimeste kaitsetahet. Ühtlasi näitab kärpeplaanidest tingitud otsus kaotada kaitseväe orkester ja kaplaniteenistus, et minister ei mõista oluliste riiklike sümbolite ja laiapindse riigikaitse rolli Eesti julgeoleku tagamisel,” kirjutati umbusaldusavalduses.