Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kalle Mälberg: „Märatseva hulluse analüüs“

-
04.03.2022
Sõjavastane plakat Putini pildiga
© Scanpix

Inimhinge hea ja kurja äratundmise vaekauss  võbeleb hapral elupuul, ainult üks väike samm lahutab kateedrit hullupalatist. Mind, akadeemilise haridusega Tartu Ülikooli psühholoogi teooria täna palju ei aita. Vladimir Putini neuropsühholoogiliseks anamneesiks proovime koguda andmeid lähikondsetelt ja avalikest allikatest.

Üks sisukamaid on Ukraina päritolu Dmitri Gordoni pikk intervjuu Prantsuse Rivieras eluneva Vene miljardäri Sergei Pugatšoviga, kes oli üheksakümnendatel aastatel aeg-ajalt teadvust kaotava president Boris Jeltsini erinõunikuna 1999. aastal ka sellel nõupidamisel, kus presidendi vabamüürlasest administratsiooni juht Jumašev ning Jeltsini asemel presidendi varjuna tegutsenud tütar Tatjana kuulsid esimest korda Vladimir Putini nime. Tatjanale nuhid ei meeldinud…

Noor Putin

Et kitsas korteris emaga elanud kleenuke Vova sai suuremate käest alatasa peksa, siis hakkas ta usinalt džuudoga tegelema, vähese kasvu ja musklite puudumise otsustas ta hüvitada hirmuäratava karjääriga KGBs. Ehkki Volodja oli tubli nuhk jäi julgeolekuohvitseri karjääri tipuks vasallriigi Saksa DV Dresdeni residentuuri alampolkovniku pagunid, kus erilist taiplikkust tuli ilmutada külla saabunud kindraliprouadega pesupoode kammides. Saksa keele omandas Putin jäätiseostu tasemel. Hiljem, Vene – Saksa riigipeade kohtumisel frau Angela Merkeliga, kes Freue Deutsche Jugendi lähetusega Donetskis täiuslikult vene keele omandanud, räägiti omavahel kõigile arusaadavas keeles. Tuulte pöördudes märkas kuulekat ja usinat Putinit liberaalist Peterburi linnapea Anatoli Sobtšak, kes usaldas talle kauplemise Lääneriikidega – Nõukogude tehnika müüdi Lääne kaupade vastu. Riivamisi oli Putin seotud ka VEB panka kinni jäänud Eesti rahade lahti külmutamise ja „Estonial“ veetud sõjavarustusega.

Putiniga lähedalt seotud Pugatšov oli sage külaline süngetel ja igavatel sünnipäevadel, kus Putini abikaasa Ljudmilla serveeris toite ja tütred Lida ja Maša mängisid viiulit. Ta iseloomustab Putinit kui ebakindlat ja nõrka,  kinnise karakteriga inimest, kellel pole tõelisi sõpru – kõiki ja kõikjal kahtlustav nuhiamet treenis kaaslastes nägema vaid töödeldavaid objekte. Putin jõi vähe, ei kaotanud kontrolli, rääkis meelsasti õelaid anekdoote, ei pikkinud lopsakaid Rjazani kandi vene matte, küll aga viskas sisse blatnoi keelendeid. Näiteks Gruusia 2008. aasta sõja ajal soovitas ta „loputada peldiku kuserennis “ suveräänse riigi presidenti Mihhail Saakašvilit. Putin ei suutvat lugeda pikki tekste, ega tarku raamatuid, ülim lektuur olevat Turgenevi „Küti kirjad“ ja „Mumuu“. Putin räägib kimedal toonil sõnu raiudes, mõtteid väljendab pooltoonides, oma tegelikku sihti varjates. Kaaslased ei saa tihti aru, kas ta sihib kommunismi, sotsialismi või kapitalismi. Või kõike korraga.

1996. aastal oli Putin sisuliselt töötu ja kodutu, elas Moskva hotellis, Sobtšak oli temas pettunud – „prohodnaja figura“. Kuna esimene Tšetseeni sõda lõppes venelastele hävitavalt, saabuski Putini tähetund. Temast sai KGB järeltulija FSB juht, ning peagi plahvatasid Venemaal elumajad ja tšetseenide president Johhar Dudajev tapeti raketilöögiga. Pärast teist Tšetseeni sõda sai Kadõrovist Putini uus libasõber, tšetseenide lõa otsas hoidmiseks kullati pealinn Groznõi üle mošeest algava Putini prospektiga. Putin istus oma kabinetis, teritas pliiatseid ja vahtis aknast Kremlit. Pole päris selge, kas Pugatšov oli see niiditõmbaja, kes tegi Jeltsini tütrele ettepaneku rääkida isale, et Putin võiks abitu Stepašini asemel olla Venemaa peaminister ning seejärel Jeltsini mantlipärija. Väidetavalt ei tahtnud Putin peaministriks saada, aga hakkas ikkagi –  liikus kõrgete toolide poole. Esimese asjana tõi tagasi NSV Liidu hümni ja käskis kahepäisel kotkal lennata – kuhu? Ei tea isegi.

Putin on spontaanne hüsteerik, kes ulatab Vene rahvale ihaldatud nuudi, et isakese tsaari jalgu suudelda. Ta loodab minna ajalukku laialipillatud Venemaa kokkutoojana, tema prohvetlikkusele pretendeeriv maailmavaade on diletantlik segu õigeusust, küünalt hoiab vasakus käes ja risti lööb ette kahe sõrmega nagu vanausuline ning müstilisest loodususust. Koos marssal Shoiguga käib Putin Altai šamaanide juures tervisevetel ja massaažis. Vene sõjaväekiriku ikoonidel on kujutatud elavaid pühakuid – Putin Svetoi. Kirikusse olevat toodud ka Hitleri vormimüts ja füüreri kuub. Sergei Pugatšovi arvates pole Putin tavaline kontoriküünik, ainsa tuksleva ajukääru laupmeelsena ei suuda ta end asetada nähtustest ja protsessidest kõrvale ja eemale, ennast hinnates jääb dogmadesse kinni. Putin, nagu kõik alaväärsuskompleski ohvrid, armastab rahaga kaasuvat võimu. Raha ei saa aga rikasvaene Putin kuidagi, ega kusagil kulutada – lossidesse ja residentsidesse sadadel briljantidega tualettpotil korraga istuda ei jõua, kuld ei kõlba süüa, kalamarjast võib kõht lahti minna. Pugatšovi hinnangul elab täna 300 000 rikast venelast välismaal, enamasti Londonis, kellest pooled on „vaikivad mutid“, neid saab ellu äratada ja kahjurina õõnestama lülitada.

2000. aastal saatis Sergei Pugatšov Putini esimest korda Petseri kloostrisse, kus endine nuhk õppis usinasti risti ette lööma ja pühapilte suudlema, et lihtsate vene inimeste südameid võita.

Inimese mõjukust võib mõõta kahetiselt: sa kas tõused kõrgemale teistest oma tegude ja võimete poolest või surud kaasinimesi jalge alla. Meile telerist tuttav botoxit täispumbatud põskedega Putin joobub võimust. „Juurvilja“ ehk õukonda lihasööjate hulka ei kutsuta, bojaarid las istuvad kauge saali teises otsas. Enne kõrgesse naftagaasifirma nõukokku määramist saunatas Putin endist Saksa kantslerit Gerhard Schröderit tundide kaupa kuni saun põlema läks. Vahetult enne Ukraina ründamist mõnitas ta telekaamerate ees avalikult välisluure juhti Narõškinit, kes segaduses kokutas: „Vladimir Iljitsh (!)… ma tunnustan…“

Selle aasta oktoobris saab Vladimir Putin 70. aastaseks. Teda õnnitlevad vanad gerondid Leningradi aianduskooperatiivist „Ozero“, piinavad valud parema käe küünarvarres ja valuvaigistid lasevad magada kaua, suikuda igal hetkel. Üksildasena urus elades pelgab Vladimir Vladimirovitš nakkust ja vandeseltslasi, isoleeritud punkris valdavad teda pettekujutlused Isamaa Isa rollist.

Kui nad veel sõbrad olid küsis Pugatšov Putinilt, et kuhu ta soovib maetud saada? Vene rahva armastatud president vastas, et ta alles hakkab elama.

Kui Gorbatšovi Nõukogude impeeriumi lammutas kauboinäitleja Roland Reagan osava „Tähtede sõja“ animatsiooniga, siis miks ei või Putini Vene impeeriumikatsed nurjuda samuti näitleja – Ukraina presidendi Volodomõr Zelenskoi.

Miljardär Pugatšov taastas Moskva lähedal keisrinna Jelizaveta Petrovna kiriku. Ehk sinna?

Sergei Pugatšov oli Nõukogude ajal Leningradi hotellis „Berjozka“ tuntud valuuta ärimees. Võimud karistasid teda ja saatsid Jaroslavli. Ta rikastus Ameerikas ja Euroopas finantstehingutega ning rajas Peterburi suure laevaehitustehase, kus töötas 17 000 töölist. Putin tahtis seda ära võtta. Pugatšov küsis 17 miljardit dollarit, aga võeti niisama käest… Kohe näha, et vanad sõbrad.

 

 

Kalle Mälberg