Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kanada Winnipegi labor tegi Hiina armeega koostööd, surmavad tulemused jõudsid Wuhanisse

-
04.06.2021
Kurikuulus Hiina Wuhani labor.
© Scanpix

Kanada Winnipegi nakkushaiguste labor on väidetavalt teinud koostööd Hiina militaarvaldkonna teadlastega, et viia läbi katseid surmavate patogeenidega. Winnipegi riikliku mikrobioloogia laboratooriumi (NML) patogeenide eriosakonna seitse teadlast ja Hiina militaarteadlased on ühiselt viinud läbi katseid ning koostanud kuus uurimust selliste nakkushaiguste kohta nagu Ebola, Lassa palavik ja Rift Valley palavik. Uuringud avaldati vahemikus 2016-2020.

Kanada uudisteallikas The Globe and Mail kirjutab, et mõnda aega töötas Winnipegi laboris (mis on üks paremini varustatud laboreid maailmas) Hiina rahvavabastusarmee (PLA) teadlane Feihu Yan. Lisaks talle töötasid Winnipegi laboris Hiina teadlased Xiangguo Qiu ja tema mees Keding Cheng, kes aga vallandati selle aasta jaanuaris, kuna Kanada salateenistus (CSIS) soovitas neilt võtta riiklikel julgeolekukaalutlustel ära juurdepääsuload. Salateenistus on mures ka teabe pärast, mida dr Qiu on võinud edastada Wuhani viroloogiainstituudile.

Kanada terviseameti kõneisik Eric Morrissette’i sõnul tegi dr Qiu koostööd Hiina PLA teadlastega, kuid tema väitel ei olnud dr Qiu Kanada riikliku mikrobioloogia labori ametlik töötaja. Ta lisas, et kõik laboris töötavad inimesed läbivad põhjaliku turva- ja taustakontrolli ning peavad pidama kinni terviseameti turvaprotokollidest.

CSIS endise asedirektori Andy Ellise sõnul on Kanada terviseameti koostöö Hiina PLA-ga täielik hullumeelsus. PLA on viimastel aastatel värvanud hulgaliselt uusi teadlasi, täiendanud varustust ja investeerinud armee moderniseerimise eesmärgil suuri summasid meditsiiniuuringutesse. Ellise sõnul on täiesti uskumatu, et PLA teadlased üldse lubati Winnipegi laborisse. „Me ei luba sinna ilma väga hoolika taustakontrollita isegi kanadalasi, aga nüüd lastakse sisse keegi, kellest me ei tea mitte midagi. See ei tundu loogiline.“

2019. aastal toimetati Winnipegist Wuhanisse Ebola ja Nipah viirused. Kanada terviseameti selgitusel oli tegemist Kanada sooviga laiendada „ülemaailmset koostööd“. E-kirjavahetus paljastab, et dr Qiul oli läbirääkimiste juures väga oluline roll. Ehkki terviseameti väitel ei olnud dr Qiu ja tema abikaasa väljasaatmine seotud viiruste toimetamisega Hiinasse, tekkis CSIS-l kahtlused teabe osas, mida abielupaar võis olla toimetanud edasi Hiina võimudele.

Georgetowni ülikooli neuroloogia ja biokeemia professor James Giordano sõnul võib eeldada, et Pekingil on ligipääs igasugusele akadeemilisele teadustööle Hiinas ja seda kasutatakse sõjalisel või kaitse-eesmärgil. Giordano sõnul tahab Hiina töötada välja uusi biorelvi, aga ühtlasi on Hiina huvides ka vahendite väljatöötamine n-ö kangelastegudeks, mis võimaldaksid Pekingil mängida maailma „päästja“ rolli, pakkuda teistele riikidele ohtlike haiguste korral ravi ja kaitsevahendeid ning suurendada selle kaudu oma rahvusvahelist mõjuvõimu. Giordano arvates on Hiina eriliselt huvitatud patogeenide modifitseerimisest uudsete organismide loomiseks, mis ei ole kirjas rahvusvahelises bio- ja keemiarelvade keelustamise konventsioonis.

Allikas: The Globe and Mail