Delfi Ärileht on avaldanud artikli pealkirjaga “Kui kõrge on liiga kõrge? Nord Pool tõstab elektrihinna ülempiiri veelgi kõrgemale” [1]. Lisaks “rõõmusõnumile” uuest hinnapiirist heidab artikkel valgust ka sellele, miks pidi elekter just ühe tunni jooksul 4000 eurot maksma.
“Euroopa Liidu elektrituru reeglite järgi tõstetakse kokkulepitud tipphinda juhul, kui vähemalt ühes hinnapiirkonnas ja vähemalt ühel tunnil saavutab börsihind 60% senisest tipphinnast ehk 2400 eurot/MWh”, on Ärilehele öelnud Ingrid Arus, Nord Pool Baltikumi piirkonnajuht. Ehk siis hinnalae kergitamiseks 1000 euro võrra oli vaja ühe tunni jooksul hoida hinda kõrgemal kui 2400 eurot. Suures õhinas mindi kindla peale välja ja näiteks 2401 eurose hinnaga leppimise asemel, mis oleks samuti lubanud hinnalage tõsta, põrutati vajalikuks tunnikeseks maksimum ehk 4000 eurot.
Lisaks hinnapiiri kergitamise õigustamisele aitab ootamatult kõrge hinna välgutamine nihutada tarbijate normaalsustaju. Kui kord oled 4000 eurose hinna peale ehmatanud, siis tundub 800 eurone hind juba päris mõistlik. Varsti on siis 5000 eurose hinnalipikuga kordusehmatust oodata.
Ühtlasi saab vastuse ka küsimus, miks osasid tootmisvõimsusi kriitilisel hetkel turule ei lastud. Need oleks pisitillukese defitsiidi ära katnud ja sellega hinda allapoole tirinud. Hind hoiti tunni aja jooksul teadlikult 4000 euro peal, et soovitud tulemus kätte saada.
Kas see kõlab nagu vaba turumajandus ja hinna kujunemine pakkumisest ja nõudlusest lähtuvalt? Kas elektri börsihinnal on mingi absoluutne lagi, millest hind kunagi kõrgemale tõusta ei või? Ei ole. Seesama Arus on maininud, et “Tänases kriisiolukorras on teema regulaatoritel arutamisel, et seda protseduuri muuta. Otsuseid kahjuks veel ei ole”. Kahju küll, tõesti.
Teisalt tekib küsimus, kui huvitatud need regulaatorid hinna piiramisest üldse on? Mida pikemalt otsuseid edasi veeretada, seda kõrgemaks saab sama protseduuri kasutades hindu kergitada. Kuni rahvas mässama ja mööblit loopima ei hakka, pole ju karta midagi. Meile on puust ja punaselt selgeks tehtud, et Nord Pooli näol on tegemist jõhkra petuskeemiga, mis toetub Euroopa Liidu elektrituru reeglitele.
Järeldus? Kui tahame rahvana ellu jääda, siis tuleb nii Nord Pool kui Euroopa Liidu elektrituru reeglid põrgusse saata. See ei ole enam udujutu ega ilusate sõnade, vaid elu ja surma küsimus.
Karl Olaf Rääk, kolumnist
Viited: [1] Kui kõrge on liiga kõrge? Nord Pool tõstab elektrihinna ülempiiri veelgi kõrgemale (Delfi Ärileht 27.08.2022) https://arileht.delfi.ee/artikkel/120057462/kui-korge-on-liiga-korge-nord-pool-tostab-elektrihinna-ulempiiri-veelgi-korgemale
[2]Summary of Max Price situation in Estonia, Latvia & Lithuania for delivery date 17th August (Nord Pool 18.08.2022) https://www.nordpoolgroup.com/en/message-center-container/newsroom/exchange-message-list/2022/q3/summary-of-max-price-situation-in-estonia-latvia–lithuania-for-delivery-date–17th-august/