Kolumnist Karl Olaf Rääk paljastab, et kurikuulsa OK-märgi “paremäärmusliku” tõlgenduse tegelik eesmärk oli vasakpoolseid narrida, ja nood ongi asjaga täiesti kaasa läinud.
“Vana hea „OK“ sõrmemärk kütab nüüd juba pikemat aega kirgi. Osa arvab, et see on äärmusparempoolsete salamärk, osa arvab, et ei ole, osa arvab, et see on iidne „kõik on hästi“ märk, osa arvab, et see on viipekeele „O“ täht. Osa arvab, et see on tuukrite „kõik on normis“ märk. Selgitusi on teisigi.
Ja teate mis? Neil kõigil on õigus. „OK“- märki on tarvitatud juba ammustest aegadest. Enamuses kultuurides ja kasutusvaldkondades on sellel hea tähendus.
Kõige huvitavam küsimus on kindlasti: kuidas ja miks see märk äärmusparempoolsetega seotud sai?
Nii jõuamegi ettevõtmiseni nimega „Operation O-KKK“. Internetis on üks omamoodi seltskond, kes resideerub veebilehel 4chan. Seal kogunevad tegelased, kelle hobiks on interneti petuskeemide ja narritamiste (hoax) väljamõtlemine. Eriti meeldib neile mäng, kus üldtuntud, süütutele sümbolitele kleebitakse külge mingi kurjakuulutav tähendus, levitatakse seda kõikvõimalikes kanalites ning uuritakse siis, kui kaugele ja sügavale selline libainfo jõuab.
Juhtus nii, et 2017. aasta veebruarikuus lasi keegi anonüüm seal keskonnas käiku mõtte, et võetakse üldtuntud, süütu „OK“ märk ning väidetakse, et see on valgete ülevõimu salasümbol. Keegi mõtles isegi välja seletava pildi, kuidas sõrmede asetusest lugeda välja „WP“ ehk “White Power”. Lisaks mõeldi välja toetavad hashtagid, nagu #PowerHandPrivilege ja #NotOkay.
Projekti algataja kirjutas järgmist: „Vasakpoolsed on ennast sügavalt isiklikku sõgedusse kaevanud. Me peame sundima nad veel sügavamale kaevama, kuni ühiskond ei taha enam selle pa-a (vasakpoolsuse) lähedalegi minna“. Asja mõte oli välja tuua, kui rumalad ja kergesti ärrituvad vasakpoolsed aktivistid on.
Esialgne trollimine takerdus ja hääbus mõne päeva jooksul, kuid paari kuu pärast hakkas uuesti ja järjest laiemalt levima. Märgi võtsid kasutusele mitmed parempoolsed aktivistid, samuti osa Trumpi toetajaid.
Kusjuures, suures osas on selle märgi kasutamisel tegemist ikkagi narrimise või trollimisega: parempoolsed kasutavad seda mitte niivõrd oma ülevõimu näitamiseks, kui vasakaktivistide ärritamiseks. Vahel on muidugi piir hägune, mis sellega täpselt mõeldakse.
Igal juhul ei ole kellelgi õigust nõuda selle märgi mittenäitamist. Kui see osasid inimesi ärritab, siis, see on nende isiklik probleem.
Kokkuvõtteks siis nii palju, et „OK“ käemärgil on tõesti palju tähendusi. Tähendus sõltub otseselt kontekstist. Kui tegemist on vasak- ja parempoolsete kokkupuutega, siis selle märgi kõige tõenäolisem tähendus on „vasakpoolsed on neurootilised narrid“, mida vasakpoolsed oma valju lärmiga ka kinnitavad. Aga sama hästi võib see tähendada ka lihtsalt „kõik on korras“.
Järelmärkus: 4chani naljameestel oli vahepeal plaan moonutada tavaline käte plaksutamine feminismi vastaseks sümboliks. Kujutame ette, milline vaikus teatrites ja kontserdisaalides valitseks, kui säärane väärt teadmine meie vasakintelligentsini jõuaks…”