Massimeedia pressib meile peale nägemust, et Reformierakonna populaarsus on stabiilselt ja mäekõrguselt teistest üle. Dogmat toetatakse kallutatud artiklite, konkurentide mustamise ja muidugi regulaarselt ilmuvate populaarsusküsitlustega.
Kui propagandaudu laiali puhuda ja kättesaadavaid andmeid laiemalt vaadata, avaneb meile hoopis teistsugune vaatepilt. Riigilt meelehead saanud peavoolumeedia ja sõltumatute infoallikate andmed lähevad märkimisväärselt lahku.
Et artikkel liiga suureks ei paisuks, keskendume tulevaste valimiste põhikonkurentide, EKRE ning Reformierakonna võrdlusele.
Võtame näiteks populaarsusküsitlused, mida peavoolumeedia ei kontrolli. Mõned näited:
1. Portaal “Lääne elu”, küsitlus seisuga 23.01.2023. EKRE-le annaks oma hääle 84,54% vastanutest (1132 häält). Reformierakonnale 4,93% (66 häält).
2. Portaal “Lõunaeestlane”, küsitlus seisuga 23.01.2023. See küsitlus oli muidugi kaua üleval olnud ja seetõttu kogunud arvamusi pika aja jooksul. Tulemused: EKRE 43% (90231 häält), Reformierakond 9% (19097 häält).
3. Küsitlus Uute Uudiste portaalis. Siin ei maksa muidugi erapooletuid arvamusi oodata, aga mingi pildi annab see siiski. EKRE 79.94% (6480 häält), Reformierakond 8,91% (722 häält). Hämmastaval kombel on tulemused sarnased erakonnaga mitteseotud allikatega.
Populaarsust saame kaudselt mõõta Facebooki jälgijate arvu järgi. Siingi on erinevus üsna suur. Seisuga 25.01.2023 oli EKRE lehel jälgijaid 25 tuhat, Reformierakonnal 12 tuhat. Kusjuures viimase kuuga oli EKRE lehele 1000 jälgijat juurde tulnud, Reformierakonna jälgijate arv ei muutunud.
Facebooki jälgijate arvu teeb huvitavaks see, et ametlik propagandamasin ei ole sellele tähelepanu pööranud. Arvatavasti peale fopaa avastamist võetakse asi käsile ja Reformierakonna jälgijatega liituvad mõlema Bangladeshi küla elanikud, kelle peal Kallase maskiuuringuid läbi viidi [1]. Praegu igatahes paistab, et EKRE tegemiste vastu tuntakse üle kahe korra suuremat huvi.
Kummalisi tulemusi annavad teleküsitlused, kus peaminister Kallase väidetav populaarsus kuidagi kinnitust ei leia. Numbrid kõiguvad siia-sinna, aga tulemus on stabiilselt negatiivne. Värskeim Kanal 2 küsitlus, kumb on parem peaminister, andis tulemuse: Martin Helme: 68%, Kaja Kallas 32%. Rahvas on rääkinud. Tavaliselt isegi karmimalt.
Vaatame laiema pildi saamiseks veel paari kaudset infoallikat. Näiteks avalikud üritused. EKRE koosolekutel on saalid rahvast täis, Reformierakonna omadel osalejaid hõredalt. Uuringuid selle kohta pole otseselt tehtud, kuid erinevus on selgelt näha.
EKRE liikmeskond kasvab stabiilselt, Reformierakonnal kahaneb. Seda kinnitavad ametlikud andmed.
Peavoolumeedia tellitud küsitlused maalivad aga hoopis teistsuguse pildi. Eelmise aasta detsembris suutsid kaks küsitlusfirmat joonistada EKRE toestusele lausa 7% suuruse erinevuse, ühel 18%, teisel 25% [2,3]. Mis ei tõesta muud, kui et näidatakse seda, mida näidata tahetakse ja vahel pingutatakse võltsimisega veidi üle. Mida lähemale valimistele, seda rohkem EKRE toetus “langeb” [4]. Artikli kirjutamise ajal pääses massimeedias valla loitsimine, et Keskerakonna toetus tõuseb EKRE omast kõrgemaks [5]. Kui küsitlust väheke reguleerida, siis ikka tõuseb, eks ole. Reaalseid toetusnumbreid võib vaadata lisatud graafikutelt.
Miks on andmed nii vastuolulised? Ametlik vastus on kindlasti: alternatiivsed allikad ei ole kontrollitud ja seetõttu ei saa neid usaldada.
Pöörame tähelepanu fraasile “pole kontrollitud”. Just nimelt, küsimus on kontrollis. On teada, et küsitluse tulemus sõltub küsitluse sõnastusest, küsimuste järjekorrast ja osalejate valikust. Spetsialistid suudavad teaduslike meetoditega saavutada just sellise tulemuse, nagu vaja [6]. Osades riikides on populaarsusküsitlused enne valimisi keelatud, kuna need manipuleerivad valijate arvamusega. On mitmed psühholoogilised tegurid, mille tõttu inimesed kalduvad hääletama kindlate võitjate poolt. Nii et võltsitud arvamusküsitlused on sisuliselt valijate petmine. Neid saab vähem usaldada kui inimeste spontaanset reaktsiooni.
Tehke valimistel arukas valik. Valige ainus erakond, kellele läheb korda see, kuidas eestlased oma eluga hakkama saavad. Valige ainus erakond, kes ei teeni mitte võõrvõimude, vaid eesti inimeste huve. Valige EKRE nimekirjadest kõige meelepärasem kandidaat [7] ja usaldage talle oma hääl. Kindlasti tehke seda valimisjaoskonnas, sest e-valimised on umbes sama usaldusväärsed nagu küsitlusfirmade tellimustööd.
Karl Olaf Rääk
Viited:
[1] Kaja Kallas teatas, et maskikandmise kohustuse aluseks on kahe Bangladeshi küla kogemus ja solidaarsus meedikutega
https://uueduudised.ee/uudis/eesti/kaja-kallas-teatas-et-maskikandmise-kohustuse-aluseks-on-kahe-bangladeshi-kula-kogemus-ja-solidaarsus-meedikutega/
[2] Norstati reitingutes nädalaga suuri muutusi ei toimunud (ERR 21.12.2022)
https://www.err.ee/1608827188/norstati-reitingutes-nadalaga-suuri-muutusi-ei-toimunud
[3] Aasta viimased reitingud: EKRE toetus langes teist kuud (ERR 19.12.2022)
https://www.err.ee/1608822850/aasta-viimased-reitingud-ekre-toetus-langes-teist-kuud
[4] Norstati küsitlus: Keskerakonna toetus läheneb EKRE omale (ERR, 25.01.2023)
https://www.err.ee/1608862316/norstati-kusitlus-keskerakonna-toetus-laheneb-ekre-omale
[5] Politoloog: peaministri koha üle võib Kallasega võitlema hakata Helme asemel hoopis Ratas
https://www.delfi.ee/artikkel/120133662/politoloog-peaministri-koha-ule-voib-kallasega-voitlema-hakata-helme-asemel-hoopis-ratas
[6] Morwitz, V. G., & Pluzinski, C. (1996). Do Polls Reflect Opinions or Do Opinions Reflect Polls? The Impact of Political Polling on Voters’ Expectations, Preferences, and Behavior. _Journal of Consumer Research_, _23_(1), 53–67. [http://ezproxy.tlu.ee/login?url=https://search.ebscohost.com/login.aspx?direct=true&db=edsjsr&AN=edsjsr.2489665&site=eds-live](http://ezproxy.tlu.ee/login?url=https://search.ebscohost.com/login.aspx?direct=true&db=edsjsr&AN=edsjsr.2489665&site=eds-live)
[7] Liisk on langenud: vaata EKRE kandidaatide numbreid (UU, 24.01.2023)
https://uueduudised.ee/uudis/eesti/liisk-on-langenud-vaata-ekre-kandidaatide-numbreid/