Järjekordse arvamusuuringu tulemused on vallandanud kiidulaulu Reformierakonnale ja sotsidele, kuid siinkohal tasub vaadata, kuidas neid tulemusi võidakse saavutada.
Mitmetele juhtumitele toetudes võib väita, et mistahes EKRE-t toetava vastuse korral võidakse küsitletav uuringute jätkamisest välja lülitada. Seda iseloomustab hästi Andrus Kuzmini kommentaar Postimehe loo “Kaljuranna tulek tõstis sotside reitingut” all.
“Reformierakond on Eesti riigi viinud just sinna, kus me täna oleme — stressis, vaesunud ja haiged. Tuli mul siin ühel päeval e-mailile kutse osaleda uuringus ning peale sugu, elukohta ja muid täpsustavaid küsimusi tuli esimene küsimus — kui homme oleks valimised, siis kellele läheks minu hääl. Panin EKRE. Teine küsimus oli, et kui tõenäoline oleks, kui ma valiks ikkagi Reformi — panin, et täiesti välistatud. Siis tuli teade, et kahjuks ei kuulu ma uuringu sihtrühma. Küsikski, et mis pagana uuring see selline oli ja kuidas Eestis üle 30% valiks erakonda, mis on Eesti laostanud ja paljaks varastanud,” kirjeldab kommentaator.
Sellele vastab kommentaator Janno Lindmäe: “Härra Kuzmin, vaadake valimisi ja näete, kuidas REF võimule tagasi valitakse”, mille peale Andrus Kuzmin vastab: “Täiesti usun seda. Seni kuni on e-valimised, on ka refidel piisavalt “hääli”.”
Uutel Uudistel on teada mitu juhtumit, kus inimestelt on püütud kätte saada mistahes vormis Reformierakonda toetavat vastust: kas siis otsese toetuse või teise eelistusena, kuid pärast kindlat eitust teatatakse ülbelt, et vastaja ei sobi neile ja jääb seega välja.
Uuringud toimuvad sageli sõnastuses, mis annab võimaluse tõlgendamiseks. Näiteks: “Kui Reformierakond alandaks makse, kas te siis valiksite Reformierakonna?” Tegu on hetkel küll Uute Uudiste enda improvisatsiooniga, kuid just selliseid suunavaid küsimusi uuringutes kasutataksegi.
Huvitava hoiatuse annab ERR, kes kirjutab Turu-uuringute AS-i hinnangust: “Uute erakondade teket peab vajalikuks 25 protsenti kodanikest (7% kindlasti ja 18% pigem), Eesti 200 poolt hääletamist oleks aga valmis kaaluma 15% (3% kindlasti ja 12% pigem).” Uudistes pannakse seda aluseks võttes Eesti 200 toetuseks kindlasti 15%, kuigi reaalne toetus on tegelikult 3%.
Kõrge reitingu saavutamine valimiskampaanias on oluline seetõttu, et erakonnad ei võistle mitte oma toetajate (need on nagunii olemas), vaid kindla eelistuseta inimeste ehk “soo” häälte pärast. Need inimesed aga orienteeruvad alati just võidulootusega poliitilistele jõududele, sest nad ei taha oma hääle kaotsiminekut ja soovivad ka emotsionaalselt olla võitjate leeris. Reformierakonna toetuse taga ongi alati olnud see, et nemad püüavad kindla eelistuseta valijad trikitamistega enda selja taha meelitada. Seepärast ongi populaarsusreitingute tulemustel suur tähtsus ja tõenäoliselt on seetõttu käimas ka nendega manipuleerimine. Soosivaid tulemusi luuakse kõigile, kes pole EKRE.
Postimehe ja BNS-i tellitud Kantar Emori uuringust selgub, et juunis toetas Reformierakonda 32 protsenti valijaist, teisele kohale jäi Keskerakond 23 protsendiga. Kui valimised toimuksid homme, siis uuringu tulemuste järgi oleks kolmas Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE), kelle reiting esimesel poolaastal on olnud 17–19 protsenti, vahendab BNS.
Kantar Emori küsitluste puhul torkab silma veel see, kuidas eraldi vaadatakse erakondade toetust vanuse, jõukuse, hariduse, rahvuse, tööturu ja muude näitajate järgi, ning neid tulemusi avaldades pannakse inimeste silme ette äärmiselt kirju ja numbreid täis pilt, millest kõige selgemalt joonistub välja Reformierakonna toetus.