Mitmedki analüütikud on hoiatanud, et Eesti valitsuse ja meedia avalik Trumpi-vaenulikkus võib diplomaatide poolt monitooritud saada ja sellest lähtuvalt lülitatakse meie riik ebasõbralike riikide hulka, kelle abistamine pole prioriteet. Paistab, et nii ongi juhtumas.
Eesti meedia on Trumpi tema poliitilise karjääri jooksul sadades ja tuhandetes artiklites mõnitanud, edastades seejuures ka võimupoliitikute vastavaid avaldusi. Pole usutav, et seda pole USA siinses saatkonnas märgatud. Värskemalt ründas Eesti alles hiljuti USA terviseminister Kennedyt osalemise eest Tallinnas toimuval tervise- ja inimõiguste konverentsil, varem on Eesti selgelt vastandunud Trumpi rahuplaanile Ukrainas.
Ameerika vastureageering ei tähenda loobumist NATO kohustustest, vaid USA prioriteetide ümberhindamist, sealhulgas suurriigi kaitseplaanide keskendumist näiteks Poolale või Taivanile. Kaotajaks on Eesti, sest meie Euroopa-liitlased ei ole sõjaliselt sugugi sama tasemel, mis USA.
Ameerika Ühendriigid viivad Eestis paiknenud mobiilsete mitmikraketiheitjate HIMARS üksuse Leetu, kirjutab ERR. Asemele tuuakse küll väidetavalt tankid, aga kui neid kahte sõjalist üksust Ukraina sõja baasil võrrelda, siis droonisõja aegadel on tankid minevik, eriti Eesti soisel maastikul, kus neil on raske manööverdada ja droonikaitse on nullilähedane.
ERR jätkab: “Kommenteerides väljaandes Financial Times neljapäeval avaldatud väidet, et USA hakkab lõpetama julgeolekuabiprogramme Euroopa riikidele, mis paiknevad Venemaa piiril, ütles Pevkur, et Eestil on olnud Ameerika Ühendriikide eri administratsioonidega väga hea koostöö, mille väljenduseks on Balti julgeoleku initsiatiiv (BSI) ja välisabiprogramm FMF, mis on olnud toeks Eesti kaitseväe ülesehitamisel.”
Hea koostöö oli siinsetel vasakliberaalsetel võimumeestel Bideni administratsiooniga, kuid Trumpi-Ameerika omaga on suhted tõenäoliselt jahenemas, mitte ainult presidendi mõnitamise tõttu, vaid ka seetõttu, et Eesti on koos muu Euroopa Liiduga taandumas demokraatlikest väärtustest, nagu märkis veebruaris Münchenis ära asepresident J. D. Vance.
Poola konservatiivne president Nawrocki seevastu suutis USA-d veenda, et liitlasväed jääksid Poola territooriumile. Ka Läti ja Leedu pole antitrumpismiga kaasa läinud.
Ainus erakond Eestis, kes on Trumpi toetanud ja võiks tema toetuse kadumise Eestile tagasi keerata, on EKRE.
Uued Uudised