Mõne päeva eest tegi elektrienergia hind uue rekordi. Ka igapäevased keskmised hinnad on püstitamas uusi rekordeid. Viimasel nädalal ei ole päeva keskmine hind kukkunud alla 600 euro megavatt-tund. Juba viie nädala pärast võivad tulla uued rekord. Kas eeloleval talvel hakkab keskmine elektri hind olema 4000-5000 eurot megavatt-tund?
See võib tõesti juhtuda sest Eesti Valitsus ei ole ju huvitatud elektri hinna kontrolli alla võtmisest, veelgi enam, ta vastupidi elektri hinna alandamisele tegutseb hinna langetamise vastu.
Vaadates Kaja Kallase eelnevat elu siis näeb, et ta on töötanud energiaettevõtete heaks. Kas vastab tõele see, et Kaja Kallas ja Keit Pentus Rosimannus tihedalt seotud energiat toovate ettevõtetega? Kas vastab tõele, et Kaja Kallas ja Keit Pentus Rosimannus on energiat tootvate ettevõtete osanikud ja on otsese tulu saajad?
Kas selle tõttu nende huvide esindamiseks tõuseb elektri hind nii tohutult?
Kas nemad või nende lähikondlased võivad olla otsesed tulusaajad?
Suures osas rikastes Lääne Euroopa riikides ei ole kuskil sellist asja, et eratarbijad ja väiketarbijad peavad tasuma hiiglaslike arveid. Nende jaoks on soodne fikseeritud hindadega elekter. Sealsetes riikides ei räägi hindade fikseerimise juures keegi midagi plaanimajandusest. Meie valitsus aga toob esmaseks põhjuseks elektri hinna fikseerimise vastu just vaba turumajanduse ja selle, et hinna fikseerimise korral lähme üle plaanimajandusele. Eestis kehtiv elektribörs ei ole nüüd küll vaba turumajandus, vaid see ongi ju just ehtne plaanimajandus!
Kaks nädalat tagasi kirjutati err.ee uudisteportaalis sellest, et Eesti Energia kasum on teises kvartalis kolm korda suurem, kui mullu. Keegi aga ei räägi seejuures tuuleenergiat ja päikeseenergiat tootvate ettevõtete kasumist. Kui suured on nende kasumid?
Eesti energiapoliitika musternäiteks on aga Tartu linna ühistransport. Tartu ühistranspordi bussid liiguvad biogaasiga mida toodetakse Eestis. Biogaasi toodetakse sõnnikust ja jäätmetest. Nüüd on aga Tartu linnaliine teenindav Go Bus AS suurtes kahjumites kuna biogaasi hind on hüppeliselt tõusnud. Huvitav kas sõnniku hinnad on „maailmaturul“ nii palju tõusnud, et Eestis toodetud rohelist biogaasi ei suuda enam transpordiettevõtted osta?
Seevastu aga rahval on nüüd inflatsiooni ja kõrgete elektrihindade tõttu kolm korda vaesem. Kuidas saab riiklik energiaettevõte teenida mitu korda suuremat tulu võrreldes eelmiste aastatega? Kas vastab tõele, et põlevkivist elektritootmise omahind on paarikümne euro ringis?
Rohepöörde esimesed õiekesed on energia hinna nii kõrgeks ajanud, et tarbija ei suuda seda enam osta. Mida küll siis veel kogu rohepööre kaasa toob?
Reformierakond on oma valimisloosungis lubanud viia Eesti viie rikkama riigi hulka. Nüüd on nad siis oma lubaduse täitnud ja Eesti on tõusnud lausa esimeseks – Eesti on Reformierakonna ladusa valitsuse all tõusnud kõrgeima inflatsiooniga riigiks. Kõige kõrgem inflatsioon aga ei tee Eesti elanikest aga kõige rikkaimaks, vaid kõrgeima inflatsiooniga saab Eesti elanikest vaeseimad Euroopas. Toetusi aga ei ole rahvale maksta vaja, neil on ju niigi palju raha! Riik saab seejuures aga erakordset suurt maksutulu.
Artur Viks
Heiki Viks