Eelmise presidendivalimiste patiseisu olukorras tüüris Euroopa ametiasutuste koridoridest teatavasti esile Kersti Kaljulaid, kes pole viie aasta jooksul ennast niipaljukestki tõestada suutnud, et parlamendierakonnad oleks võtnud kaaluda tema jätkamist ka teisel ametiajal nagu on teinud seda tema eelkäijad.
Piinlik olukord on läinud veel piinlikumaks, kui nüüdses veel hullemas patiseisus on hakanud Kaljulaidi jätkamise toetuseks ilmuma arvamusartiklid, mis panevad küsima, kas see on istuva presidendi büroo paaniline katse midagi nende jaoks veel päästa.
Viimase nädala jooksul on ajakirjandusväljaannetes ilmunud mitu arvamusartiklit president Kersti Kaljulaidi uue ametiaja toetuseks. Presidendi kantselei kinnitab, et nemad seda tegevust koordineerinud ei ole.
Möödunud nädalal avaldas eratreener Talis Tobreluts ERR-is arvamust, et presidenti ei pea kaugelt otsima, sest Sinilind on Eestil Kersti Kaljulaidi näol juba olemas.
“Mulle on jäänud mulje nagu otsiksid Eesti poliitikud uut presidenti nii Mälestustemaalt, Öö paleest, Tuleviku kuningriigist kui ka Valguse templist. Just nagu tegid seda “Sinilinnus” vaese puuraiuja lapsed, õeke ja vennake, kes läksid jõuluööl laia maailma õnne otsima. Pärast retke avastasid lapsed aga, et Sinilind on neil kogu aeg kodus olemas olnud,” kirjutab Tobreluts.
See kirjanduslik katsetus ei saa aga lihilähedalegi ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetaja Madis Somelarile, kes võrdleb oma Eesti Päevalehes avaldatud keskmisel tasemel koolikirjandit meenutavas arvamusloos Kersti Kaljulaidi Päikesekuninga endaga.
“Louis XIV aegse Prantsusmaa kohta on öeldud, et Louis ajal rajatud kultuurisillad olid tugevamad kui korraldatud sõjad. Kersti Kaljulaid on populariseerinud meie riigi kultuurilugu nii Eesti inimestele kui partneritele välisriikidest,“ seisab kirjutises.
Presidendi kantselei avalike suhete juht Taavi Linnamäe lükkab tagasi versiooni, et need artiklid oleksid presidendi kantselei korraldusel organiseeritud või orkestreeritud.
“Minul puudub selle kohta igal juhul igasugune teadmine,“ teatas Linnamäe ERR-ile.
“President Kersti Kaljulaid on tegelikult juba mitu kuud tagasi välja öelnud, et tema on valmis jätkama ja oma riigile “ei” ei ütle, kui Riigikogu sellisele arusaamisele peaks jõudma,” lisas Linnamäe
Teatavasti oma ametiajal Eesti ühendamist lubanud Kaljulaid kukkus presidendina mannetult läbi ning temast sai pigem rahva lõhestaja ning inimeste poolehoidu ta ei võitnud. Seda tajudes hakkas ta juba aegsasti enesele uusi võimalusi otsima ning kandideeris teatavasti mõne aja eest ka OECD juhiks, kuid ebaõnnestunult.