Lausa šokeeriv on näha ja kuulda, et ajal, mil Venemaa ründab Ukrainat ja ähvardab ülejäänud Euroopat, kaasaarvatud Eestit, tekitab Vene sümboolika eemaldamine avalikust ruumist meie poliitikutes ikka veel küsimusi ja Eesti parlament hääletab maha ettepaneku Vene soldatit ülistava pronkssõduri viskamise ajaloo prügikasti.
Häältega 14 poolt 54 vastu ei läinud täna riigikogus läbi EKRE ettepanek kõrvaldada provokatiivne pronkssõdur avalikust ruumist. Seejuures on eriti jälk, et silmakirjalikud Isamaa saadikud jätsid üldse hääletamata.
Tülgastav oli kuulata, kuidas Reformierakonna, Eesti 200 ja sotside poolt levitati Eesti esindussaalis Stark Logisticsi vaimus mõttelende.
Kui Jaak Valge oli teinud sissejuhatava kõne vastava ettepaneku sisu ja argumentidega, leidus nii Reformierakonna, Eesti 200, sotside kui ka Keskerakonna ridades neid, kes selle sammu vajaduses ikka veel kahtlesid. Ja nagu öeldud, Isamaa puges üldse põõsasse.
Reformierakonna esindaja Signe Kivi näiteks ütles, et „äkki me ei peaks ikkagi just seda konkreetset skulptuurigruppi puutuma? Mis on ikka need päris tõsised teie kui ajaloolase argumendid?“ Hiljem lisas ta, et „äkki see aeg on ümber saanud“. (!).
Tiit Maran küsis, kas „teie arvamus on, et meie identiteet on niivõrd nõrk, et sellepärast on vaja seda eemaldada?“.
Värske reformierakondlane Maria Jufereva-Skuratovski küsis, kas komisjonis oli arutelu selle üle, miks EKRE fraktsioon soovib tegeleda just selle pronkssõduri monumendiga ja miks ta ei tegele teiste objektidega.
„Öelda, et pronkssõduri kahe kuu pärast teisaldamine on patriootlik tegu ja teised on Eesti vastu vaenulikud inimesed, ei ole nagu okei. Ma küsingi, et kas vaadati ka suuremat pilti ja räägiti sellest, et mida siis edasi teha?“ muretses Eesti 200 fraktsiooni esimees Toomas Uibo.
„Meile lihtsalt ei tundu tervemõistuslik neid vanu haavu uuesti sellisel kujul lahti kiskuda ja monumenti uuesti teisaldama hakata. Arvestada tuleb ka võimalike riskidega, mis puudutavad ühiskonnas uute pingete teket. Küll aga oleme sotsiaaldemokraatidena arvamusel, et järgmine meie iseseisvust tsementeeriv võitlus peaks hoopis olema seotud selle sõnumi, mida teine maailmasõda meie riigile ja rahvale tegelikult tõi ja tähendas, selges, järjepidevas ja sõbralikus kohaleviimises kõikidele Eestis elavatele inimestele,“ oli sots Anti Allas veendunud.
Sots Priit Lomp hakkas hoopis ettekandjat osatama ja Eesti 200 esindaja Igor Taro peksis sellise tõsise teema juures irvitades talle omaselt üldse segast.
Ainult Eesti 200 esindaja Juku-Kalle Raid oli seekord EKRE poolt ja ütles, et ei saa sotsidega kaasa minna. Ta lisas, et oli poisikesena suisa lumepalli igavese tule peale veeretanud.
EKRE saadik Rene Kokk ütles kõike seda kakofooniat otse välja, et tal on tänasel päeval kummaline kuulda kõhklusi selle üle, kas seda monumenti peaks ära viima. „Loomulikult peaks ära viima, selle üle minu arust ei peaks siin väga pikalt isegi vaidlema või arutama. Seda enam, et me teame olukorda, kus mõned ajad tagasi Kaitseväes anti ajateenijatele isegi soovitus, et palun liikuge seal lähedal erariietes, mingi hetk, et mitte ärritada neid võimalikke inimesi, kes seal tähtpäevasid peavad. Kuulge, head töökaaslased, kes me siin oleme! Igal juhul tuleb see ära liigutada sealt ja tõenäoliselt veel vaadata üle, mis objekte selliseid on, mis vajavad selle tegemist. Kaua see lömitamine kestab?“.