Kasahstani valitsus astus tagasi pärast seda, kui kütusehinna tõusust tingitud meeleavaldused muutusid vägivaldseks, teatavad meediakanalid. Eestis on peadpööritavad hinnatõusud mitte ainult kütusel, vaid ka kõikjal mujal, kuid inimesed ei tule isegi meelt avaldama, rääkimata sellest, et valitsus tagasi astuks. Vastupidi, peaminister Kaja Kallas ütles eile teleintervjuus, et ta pole tagasiastumisele kordagi isegi mõelnud.
ERR vahendab, et Almatõs tungisid protestijad täna linnapea kabinetti. Sotsiaalmeedias levivad videolõigud, mis näitavad linnavalitsuse hoone põlemist.
Protestid algasid Mangistau provintsis pühapäeval pärast seda, kui päev varem tühistati autokütuse hinnalaed, misjärel selle hind enam kui kahekordistus.
Väiksemad miitingud toimusid põhjaosas Aktobe linnas, lõunas Šõmkentis ja läänes Oralis. Seal väljendati muu hulgas rahulolematust ka korruptsiooni, töötuse ja madalate palkade üle.
President Kasõm‑Žomart Tokajev kuulutas täna varahommikul välja eriolukorra Almatõs ja naftat tootvas Lääne-Mangistau provintsis.
Riigi ajutiseks peaministriks määrati praegune esimene asepeaminister Alikhan Smailov. Senised valitsuse liikmed jätkavad oma ülesandeid kuni uue valitsuse moodustamiseni.
Hommikul valitsuskabineti kohusetäitjatega rääkides andis Tokajev neile ja provintsi kuberneridele korralduse taastada vedelgaasi hinnakontroll ja laiendada seda bensiinile, diislile ja teistele “sotsiaalselt olulistele” tarbekaupadele.
Protestijad väitsid samas Mangistaus, et mõne ametniku tagandamine ei too püsivaid muutusi. Meeleavaldajad nõudsid parlamendi laialisaatmist ja piiranguid presidendi võimule.
Kasahstani valitsus blokeeris suhtlusvõrgustikud ja vestlusrakendused.
Uudisteagentuuri Reuters allikate teatel hõivasid protestijad kolmapäeval Almatõ lennujaama.
Allikas: ERR