EKRE Riigikogu saadik Kert Kingo ütleb, et info omikron-tüve kohta ei lähe sageli kokku nõudega jätkata massivaktsineerimist.
„7. detsembril andsid Riigikogu sotsiaalkomisjonis ülevaate SARS-CoV-2 omikron-tüvest Kristina Köhler (WHO Eesti juht), Irja Lutsar (Teadusnõukoja juht, TNK) ja Hanna Sepp (Terviseameti nakkushaiguste osakonnajuhataja, TA).
Tegin kokkuvõtte, milles toon välja peamised sõnumid.
-Edasise leviku oht on kõrge (WHO), levib kiiremini (TNK), levib ligi 3 korda kiiremini kui delta tüvi (TA).
-LAV-s olid nakatumised eelnevalt põdenud isikutel (TNK), läbipõdemise ja vaktsineerimise järgne immuunsus on vähem efektiivsem (TA).
-Uuel tüvel võib olla parem immuunsusest põgenemise potentsiaal (WHO), põgeneb immuunsuse eest (TNK), soodustab antikehade kaitsest „läbimurdmist“ (TA) ehk vaktsiin ei kaitse.
-NB! Suurendada vaktsineerimisega hõlmatust võimalikult kiiresti (WHO), võimalikult palju vaktsineerida sh tõhustusdoosid. Vaktsiinile täielikult mitte alluv tüvi on ebaloogiline (TNK).
-Siiani kirjeldatud peamiselt kerged juhud (TNK), valdavalt kerged või asümptoomsed juhud ning vaatamata haigestumise kiirele kasvule hospitaliseerimis ja surmasid vähe (TA).
-NB! Oletatud mutatsioonide põhjal põhjustab raskemat haigust (TNK).
-Tüvi raskemat haigust pigem EI põhjusta. Euroopa juhtumid on pigem kergemad. (TNK).
-Rakendada levikut vähendavaid meetmeid: hästi istuva maski kandmine, füüsilise distantsi hoidmine, käte ja respiratoor hügieen, hea ventilatsioon siseruumides, rahvarohkete kohtade vältimine.
-Kiiremini leviva tüve ülemaailmset levikut piirangud (sh reisipiirangud) EI peata. Sõltub tüve omadustest, mitte inimese käitumisest (TNK).
-07.12.2021 seisuga oli Eestis tuvastatud 6 omikron-tüve juhtu. Nendest viiel oli lõpetatud vaktsineerimiskuur ja ühel pooleli kuur. Viiel nakatunul oli kerged sümptomid ja üks oli asümptomaatiline (ilma sümptomiteta) (TA)
Ja lõpuks…Viirusega kohanemine on vaktsineerimine ja mõistlik ettevaatlikkus, mitte piirangud ja paanika! Irja Lutsar (TNK).“