Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kert Kingo: me oleme jõudnud aega, kus väga paljudele inimestele ei ole arstiabi enam kättesaadav

-
20.11.2024
Kert Kingo Riigikogu kõnetoolis.
© UU

Kolmapäeval toimus Riigikogus Perehüvitiste seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu kolmas lugemine, kus EKRE eitava seisukoha ütles välja saadik Kert Kingo.

“Esmalt vaatame üle, mida selle eelnõuga inimeste jaoks muudetakse. Kõigepealt tõstetakse eriarstiabi ja sealhulgas ka erakorralise meditsiini osakonna visiiditasu 5 eurolt 20 eurole. Viieeurone visiiditasu jääb ainult haavatavamatele elanikerühmadele, toimetulekutoetuste saajad, alla 19-aastased lapsed ja töötud. Ehk siis 5 eurolt 20 eurole eriarsti visiiditasu.

Kui seni olid alla kaheaastased lapsed ja lapseootel naised visiiditasu maksmisest vabastatud, siis selle eelnõuga kehtestatakse neile visiiditasu viis eurot. Ehk seaduse jõustumisel hakkavad ka kaheaastased lapsed ja lapseootel naised maksma visiiditasu.

Tõstetakse haigla voodipäeva tasu 2 eurolt 50 sendilt viiele eurole. Haiglas viibimise eest hakkate kaks korda rohkem maksma. Retseptitasu ühe retsepti pealt, 2.50 oli senine retseptitasu, edaspidi hakkate maksma 3 eurot ja 50 senti. Ja mis kõige tähelepanuväärsem, on see, et lõpetatakse last kodus kasvatava lapsevanema sotsiaalmaksu maksmine.

Need lapsevanemad, kes on otsustanud koju jääda oma lapsi kasvatama, nemad enam ei saa sotsiaalmaksu tasumist oodata, nemad jäävad ilma ravikindlustuseta. Need on peamised asjad, mida selle eelnõuga muudetakse ja millest tahetakse vaikides üle minna.

Tuletame meelde neid ilusaid, uhkeid, kõlavaid loosungeid: “Kindlates kätes”, “Paremini hoitud Eesti”, “Tervena elatud aastad”. Ilusad loosungid, millega valijaid meelitati. Ja nende tervena elatud aastate jaoks tõstetakse visiiditasusid ja kõiki meditsiiniteenustega seonduvat kordades.

Me oleme jõudnud aega, kus inimestele, väga paljudele inimestele ei ole arstiabi enam kättesaadav. Jah, kui te ütlete, et see on eriarstiabi ainult, siis senikaua on meile räägitud, et inimene peab ise vastutama oma tervise eest. Ja suund olevat tervena elatud aastad, selleks muudeti ka haigekassa nimi Tervisekassaks.

Aga komisjonis tuli jutuks, et kui mina sooviksingi kuuleka inimesena iga aasta teha tervisekontrolli, käia kardioloogi juures, ortopeedi juures, neuroloogi juures, uroloogi juures, mis läheks kokku 80 eurot mulle maksma, siis öeldi: ei ole nii, perearst otsustab, kas on vaja. Mina, kes ma maksan sotsiaalmaksu, mina ei saagi otsustada, kui ma tahan kontrollida oma tervist, vaid seda otsustab perearst.

Kas on vaja minna südant kontrollima, kas on vaja ortopeedi juurde vaja oma liigeseid kontrollima või neuroloogi juurde oma liigesevalusid, seljavalusid kontrollima või uroloogi juurde neerude talitust kontrollima? Ei! Ja siis me jõuame sinna etappi, kui ükskord arsti juurde saame, öeldakse meile juba seda regulaarseks kujunenud lauset: kus te siiani olite, miks te nii hilja siia tulite?

Seega selle eelnõu mõte on see, et vaatamata sellele, et me maksame kõik usinalt sotsiaalmaksu ja meil peaks selle põhjal olema ka nii-öelda ettemaks arsti külastuseks, siis nii see enam ei ole. Me peame hakkama topelt maksma arstitasu ja me ei saa ise enam otsustada, millise arsti juurde me soovime minna oma tervist kontrollima.

Seega, taas jälle eelnõu, mis teeb Eesti inimeste elu halvemaks. Vastupidiselt ilusatele loosungitele on teile taas jälle valetatud ja Eesti Konservatiivne Rahvaerakond sellist eelnõu kindlasti toetada ei saa.”

Allikas: Riigikogu stenogrammid