Reformierakond tõestas taas, et nad on Eesti kõige kalgim ja küünilisem partei. Nimelt algatas rühm parlamendisaadikud, sealhulgas EKRE fraktsiooni liikmed, aasta alguses seaduseelnõu, et langetada vähktõve ravimite käibemaksu määra 9%lt 5%-le ning vabastada vähiravimite ostmiseks kogutud annetused käibemaksust.
Peale selle, et ravimid oleksid muutunud kättesaadavamaks, oleks eelnõu läbiminek lahendanud karjuva ebaõiglase.
Vähiravifond ja teised heategevusfondid teevad annetustest kogutud rahaga sisuliselt haigekassa tegemata jäänud tööd, ent tegelikult ei jõua iga kümnes fondile annetatud euro mitte abivajajani, vaid läheb hoopis maksuna riigikassasse. Kui abivajajateni jõuaks kümnendiku võrra rohkem raha, tähendaks see tõhusamat ravi ja rohkem elupäevi.
Reformierakond saatis selle eelnõu tuimalt prügikasti.
Märkimisväärne on see, kuidas Reformierakond armastab kiidelda, et nende erakonnas on „oma ala eksperdid“. Tegelikult ei ole neil üksikutel ekspertidel seal mingit mõju erakonna tegelikule poliitikale. Antud juhul oli eelnõu algatajate seas reformierakondlane onkoloog Hele Everaus. Aga mis kasu temast on? Ei vähimatki, kui erakond otsustab tema seisukoha vastu.
Ekspertarvamustest teerulliga ülesõitmine on Reformierakonna poliitika üleüldine muster. Hiljuti oli Riigikogus eelnõu lubada Eesti sõjaväel kasutada jalaväemiine, et heidutada potentsiaalset agressorit. Eelnõu algatajate seas oli ka reformierakondlane, endine kaitseväe juhataja Ants Laaneots. Aga kasu sellest polnud, sest Reformierakonna häältega tõmmati eelnõule vesi peale.
Teisisõnu, Reformierakond kasutab eksperte ainult peibutuspartidena valijale mulje avaldamiseks. Kõike seda tasub järgmistel Riigikogu valimistel silmas pidada.
Kinnitan, et kui EKRE-st saab valitsuserakond, siis langetame vähktõve, aga ka teiste ravimite käibemaksu määra 9%lt 5%-le ning vabastame vähiravimite ostmiseks kogutud annetused käibemaksust.
Kert Kingo
Riigikogu sotsiaalkomisjoni liige (EKRE)