Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kindlatest kätest said tühjad pihud: valuvalitsus paneb rahva ägisema

-
09.04.2023
Peenraha
© Uued Uudised

Palju õnne Reformierakonna, Eesti 200 ja sotsiaaldemokraatide valijad! Teile valetati nii, et silm ka ei pilkunud, võtke nüüd vastu need maksutõusud! Inimeste elujärg selle valitsuskoalitsiooniga halveneb järsult, mille eest ka EKRE pidevalt hoiatas. Vaene Eesti. Nüüd on isegi Reformierakonda seni kiitnud meediakanalid ristinud uue valitsuse valuvalitsuseks.

Oleks naiivne arvata, et peaminister Kaja Kallas ei teadnud valimiste eel kalleid valimislubadusi pildudes, millistesse miinustesse ta on Eesti juhtinud.

Seda, et pärast valimisi maksude kallale minnakse, hakati rahvast ette valmistama juba eos, järk-järgult avalikkuse ees miinust suurendades, mis esialgsest 600 000 eurost jõudis lõpuks pooleteise miljardini.

Nüüd ei päästa muu, kui tulebki maksude kallale minna.

Veel mullu oktoobris mõnitas ta Riigikogu infotunnis rahvasaadikuid oma kuulsa lausega: „Kuna te mõistate ainult lihtlauseid, siis kordan üle ja lugege mu huultelt: maksud ei tõuse. Punkt. Kas oli liiga keeruline? Maksud ei tõuse. Punkt.“

See oli vastus EKRE esimehe Martin Helme küsimusele, mis puudutas muuhulgas automaksu.

See, et peaminister harrastab valetamist, pole muidugi mingi üllatus. Ometi inimesed uskusid teda ning peavad nüüd oma elustandardeid muutma. Aga paljudel polegi kuhugi taganeda.

Nüüd on koalitsioonileppes nii automaks kui ka käibemaksu tõus, mis lööb nii ettevõtjaid aga eeskätt vaesemaid inimesi.

Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) ja Eesti 200 võtab eesmärgiks riigieelarve tasakaalu poole liikumise, vaadates üle nii riigieelarve tulu- kui ka kulupoole, et igalt poolt kokku hoida.

See, et kaks ministeeriumi kaotatakse, on üks asi, see, et aktsiise tõstetakse, teine asi, aga isegi regionaalse arengu toetused lõpetatakse ära – see oli üks oluline tugi kohalikele MTÜ-dele, kusjuures kogu riigikassa juures tühine summa.

“Viime senisest suurema fookuse tarbimise, saastamise ja vara maksustamisele,“ seisab leppes.

Võimuliit avaldab, et tõstab käibemaksu kahe protsendi võrra 2024. aastal, ühtlasi kaotatakse madalama käibemaksu erisus majutusteenuse pakkujatele alates 1.jaanuarist 2025. Erisusi tehakse siiski esialgu ajakirjandusele ja ravimitele. Üksikisiku ja ettevõtte tulumaksu tõstetakse kahe protsendi võrra 2025. aastal ning uue maksuna kehtestatakse automaks 1. juulist.

Aga see pole veel kõik. “Maksustame pakendite ja plasti kasutamist eesmärgiga vähenda pakendijäätmete teket. Jätkame pahede ja tervisealase riskikäitumise maksustamist, vältides samal ajal piirikaubanduse teket. Anname kohalikele omavalitsustele võimaluse kehtestada kohalikke makse. Vaatame üle keskkonna- ja ressursitasud ja maksustame raadamise. Suurendame hasartmängudest laekuvat riigi maksutulu. Kaotame täiendava maksuvaba tulu laste, abikaasa ning eluasemelaenu intresside eest alates 2024. aastast,” seisab koalitsioonileppes.

Ka tehakse täiesti ümber peretoetused, seejuures vähenevad suurperede toetused.

Juba on paljud ettevõtjad neid plaane kritiseerinud. Suurettevõtja Oleg Gross ütles, et plaan tulu- ja käibemaksu tõsta mõjutab kõige rohkem väiksema sissetulekuga inimesi.

Luminori ökonomisti Lenno Uusküla arvates võinuks käibemaksu tõsta väiksemate sammudega, praegune kava vähendab märkimisväärselt inimeste ostujõud.

Automüügiettevõtte Amserv tegevjuht Rene Varek ütles meediale, et „räägiti riigi julgeolekust ja sellele andis rahvas ka oma toetuse, seepärast on ühiskond ja ettevõtjad sellest infost šokis.“

Vareku sõnul näitab uus valitsus selliste plaanidega riigi üleolekut rahvast ja ettevõtjatest. Selle asemel, et optimeerida riigiaparaati ja vaadata seal üle võimalikud kärpe- ja kokkuhoiukohad, pannakse oma probleemid rahva õlule.

 

Uued Uudised