Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kisa lahti: mujal maailmas tahetakse oma “ERR-id” objektiivsemaks muuta

-
21.07.2025
Eesti rahvusringhääling edastab vasakliberaalset narratiivi.
© Uued Uudised

Eestis on ERR ehk Eesti rahvusringhääling olnud pikalt kriitika all, sest teda peetakse võimutruuks, kuid samas maksumaksja rahaga eksisteerivaks avalik-õiguslikuks meediaorganisatsiooniks, mis levitab võimuparteide ideoloogilist narratiivi – näiteks konservatiivset maailmavaadet ERR-ist ei leia, kuigi selle toetajad on oluline osa ühiskonnast.

Mujal maailmas ongi nüüd häda selles, et võimule pääsenud konservatiivsed jõud panevad ringhäälingud tasakaalustatumat infot edastama ning seni infomonopoli omanud liberaalid ja vasakpoolsed on sellest ahastuses ja samas ka marus. Toimuvat serveeritakse kui rünnakut ajakirjandusvabaduse vastu, kuigi neis ringhäälingutes polnud seda ka siiani, vabaduseks peeti ideoloogiliste ajakirjanike õigust edastada võimunarratiivi.

On ütlus, et valimistel on tagajärjed ja lisaks ka see jutt, et kord on Vestmann all ja Piibeleht peal… Kui võimul on olnud vasakliberaalid, siis on loomulik, et pärast valimiskaotust jäävad nad infomonopolist ilma. On ka vastupidi – kui Poolas pääsesid võimule Tuski äärmusliberaalid, rookisid nad ringhäälingu konservatiividest puhtaks. Muidugi peaks rahvusringhääling olema erapooletu, aga liberaalses maailmas ju kaob demokraatia aeglaselt, kuid järjekindlalt.

Pange tähele alljärgnevat uudist. Liberaalidel ja vasakpoolsetel on õnnestunud Lääne meediaruum enda alla haarata ning nad on pikka aega üritanud seda enda kätte saada ka Ungaris, kuid tagajärjetult (see-eest on neil võimas erameedia, nagu ka Poolas, kus seda kasutati konservatiivide kukutamiseks). Nüüd võtavad võimule saanud konservatiivid reas riikides meediaruumi üle ja kui liberaalid peaksid naasma, teevad nemadki seda taas – need on poliitilised mängud, sest vaba ajakirjandust pole läänemaailmas ammugi, kahjuks ka ringhäälingutes.

Poliitilised mängud ongi sellised. Uudis aga lajatab endiselt nii, nagu oleks ainult head ja halvad. Viimase lause puhul tuleb lisada, et Eestis on usaldus rahvusringhäälingu vastu vähemalt osas ühiskonnast madal ning välja on kujunenud ajupestud “Aktuaalse Kaamera vaataja”.

Räiges mustvalges toonis kirjutatud AFP uudis on selge näide siltide kleepimisest, vasakkallutatusest ja valetamisest.

AFP-BNS – Euroopa avalik-õiguslikke ringhäälinguid ohustab kasvav poliitiline surve parempopulistide poolt, hoiatas esmaspäeval meediagrupp Piirideta Reporterid (RSF), mis soovitas maksustada ringhäälingute rahastamiseks internetifirmasid ja -platvorme.

“USA presidendi Donald Trumpi otsus lammutada Ühendriikide rahvusvaheline ringhäälingusüsteem peegeldub teatud poliitiliste jõudude rünnakus Euroopa ringhäälingute vastu,” märkis RSF peadirektor Thibaut Bruttin.

“Meediaväljaannete ülevõtmine ja sulgemine  kuulub üha sagedamini Trumpi jäljendada soovijate programmi. Teatud juhtudel on avalik-õiguslikud ringhäälingud muudetud valitsuse hääletoruks,” lisas Bruttin, tuues näitena Itaalia paremäärmusliku peaministri Giorgia Meloni võimu ajal.

Ungaris on peaminister Viktor Orbán muutnud meedia “Kremli propagandatööriistaks”, kirjutas RSF, väljendades ühtlasi muret Slovakkia avalik-õigusliku ringhäälingu ümberkorraldamise pärast 2024. aastal Kremli-meelse Robert Fico valitsuse poolt.

RSF tervitas EL-i meediavabaduse määruse olulise artikli jõustumist 8. augustil, mis kohustab liikmesriike tagama avalik-õiguslike meediakanalite sõltumatuse ja rahastuse säilimine.

Organisatsioon esitas kümmekond soovitust, kuidas tugevdada avalik-õiguslikke ringhäälinguid ja peatada nende usaldusväärsuse kahanemine.