Kuigi kliimapropaganda hirmutab meid muu hulgas ka sagenevate enneolematute tormide ja katastroofidega Põhja-Euroopas, siis Soome ilmateenistuse teadlane väidab oma uurimustöös hoopis vastupidist.
Portaal Ilmatieteen laitos vahendab, et meteoroloogia instituudi teadur Terhi Laurila võttis doktoritöös vaatluse alla Põhja-Euroopa ja Soome tuule- ja tormikliima viimase 40 aasta jooksul ning järeldas, et tuule ja tormide arvu osas olulisi pikaajalisi muutusi ei leitud.
Doktoritöös uuriti klimaatilisi iseärasusi, tormide struktuurilist arengut ja tormide intensiivsust mõjutavaid meteoroloogilisi tegureid. Uuringust selgus, et tuule kiirus ja tormide arv on aastate lõikes väga erinev, ilma oluliste pikaajaliste trendideta. Ka tuule kiirus ja tormide arv on hooajati erinev.
„Põhja-Euroopa tuuled puhuvad talvel kuni 30 protsenti tugevamini kui suvel. Talvel on iga kuu umbes 5–6 tormi, suvel aga keskmiselt mitte ühtegi,“ räägib teadur Terhi Laurila.
Kuigi tormide puhul leiti sesoonset kõikumist ehk tugevat madalrõhkkonda, siis kõigi madalrõhkkondade arvus sellist kõikumist ei täheldatud.