Kanadas peatati ühe zooloogiaprofessori leping karistuseks selle eest, et ta julges väita midagi täiesti mõeldamatut. Nimelt, et jääkarude populatsioon ei olegi hävimisohus, vaid see suureneb jõudsalt. Lisaks ütles professor, et kõik lood sellest, kuidas jääkarud jäävad suvise jää sulamise tõttu nälga, on jamateadus.
Kanada teadlane professor Susan Crockford on maailma üks juhtivamaid jääkarude uurijaid, kes töötas Kanadas, British Columbia Victoria ülikoolis üle 15 aasta. Kuid tõe rääkimine jääkarude kohta seadis ta keskkonnaaktivistide silmis halba valgusesse. Nimelt on aktivistid kasutanud juba pikemat jääkaru (ursus maritimus) oma maailmalõpu narratiivi plakatiloomana. Ilmselt just aktivistide survel peatatigi Crockfordi leping ülikooliga.
Intervjuus Breitbart Newsile ütles Crockford, et usutavasti on ta nüüd tõe rääkimise eest halvas nimekirjas. Tema nn süütegu seisnes selles, et ta viitas tõenditele, mille kohaselt – ja vastupidiselt keskkonnaaktivistide poolt koostatud arvutiprognoosidele – on jääkarude populatsioon suurenemas, mitte vähenemas, ja seda hoolimata ülemaailmsest kliimasoojenemisest.
„2007. aastal olid ennustused, et kui merejää väheneb 42% sellest, mis oli aastal 1979, siis kaks kolmandikku jääkarudest hukkub. See oleks 19-st alamliigist 10,“ selgitas Crockford. „Kuid uurimused on kinnitanud, et jääkarude hulk ei ole mitte vähenenud, vaid 16% suurenenud, võimalik et rohkemgi. Seega, jääkarude populatsioon kasvab jõudsalt hoolimata merejää suvisest sulamisest.“
Keskkonnaaktivistid on kasutanud jääkarude väljasuremise lugu osana oma hirmutamistaktikast. Näiteks levis 2017. aastal kulutulena video prügikastidest toitu otsivast kidurast jääkarust. National Geographicu video kogus üle 2 miljoni vaatamise, sellele oli lisatud pisaraid kiskuv taustamuusika ning võlts ning eksitav sõnum: „Selline näebki välja kliimamuutus.“
Crockfordi sõnul oli tegemist kõige ehtsama võltsuudisega. „Näljasurm on jääkarude hulgas loomulik. Seda juhtub ikka.“ Ja kui jääkaru nälga sureb, siis on selle põhjuseks kas tema vanus või mingi haigus, aga mitte suvel sulav merejää. Crockfordi sõnul ei kanna nälga surnud jääkaru endas mingit keskkonnaalast sõnumit. „Jääkarud koguvad toitu peamisel kevadel, mitte suvel.“
Allikas: Breitbart
Refereeris Triin van Doorslaer