Kliimapropagandas kasutatakse sageli mõistet “kliimapagulased”, mis viitaks nagu inimestele, kes on põgenenud seetõttu, et nende kodukoha kliima muutumine on teinud paiga mitte-elatavaks. See aga ei vasta üldjuhul tõele – nälja- ja põuapiirkonnad langevad tavaliselt kokku riikidega, kus sõditakse aastakümneid või on pikka aega valitsenud vasakpoolsed või muud totalitaarsed režiimid.
Maailma üheks kriitilisemaks kohaks on Aafrika Sarve piirkond, täpsemalt Somaali, Eritrea, Sudaan, Lõuna-Sudaan, Etioopia, Tšaad ja üle Punase mere asuv Jeemen – kõigis neis riikides sõditakse väikeste vahedega juba aastakümneid, mõnel puhul lausa pool sajandit – sõjategevus aga ei lase luua ja hooldada niisutussüsteeme ning maaharimine ja karjakasvatus toimuvad eknstensiivselt, kurnates välja maa ja hävitades looduse. Sellisel puhul pole põhjuseks mitte inimtegevus, vaid -tegevusetus.
Sel teemal kirjutab orientalist ja ühiskonnateadlane Peeter Espak: “Mitte mingeid kliimapagulasi pole kasvõi Lähis-Idas kunagi olemas olnud, väljaspool mingit mikrotaset. See on pahatahtlik kliimafanaatikute väljamõeldis, millega üritatakse avalikkuses manipuleerida suhtumisi ja arvamusi. Ma ei taha öelda, et kliimapagulasi ei võiks näiteks mingil hetkel suuremal määral tekkida – hetkel on tegu aga majanduspagulastega, kes põgenevad eelkõige seetõttu, et nende kommunistlikud ja/või korrumpeerunud valitsused on majanduse või ka mingi elukeskkonna kuskil piirkonnas ära hävitanud, mitte aga kliimasoojenemisest tulenevatel põhjustel.
Oma roll on ka ülerahvastatusel, mis tuleneb lääne meditsiini laiast levikust ja suremuse drastilisest vähenemisest. Antud juhul saab lääs lihtsalt hättasattunud piirkondadele toiduabi saata – kuniks vastavad riigid on ise oma ühiskonnad normaalselt jälle toimima saanud.
Termin “kliimapagulased” ja selle kasutamine on üks suurimaid viimase aja teaduslikke manipulatsioone – kahjuks ikka seda kasutatakse. Ainsad kliimapagulased, kes ka olemas on päriselt, on eestlased ja muud põhjarahvad, kes talvel külma eest soojale maale puhkama sõidavad.”
Sõjad peavad lõpetama siiski nende piirkondade inimesed ise ja siis saab põuapiirkonnad muu maailma abiga ka uuesti elatavaks muuta.
Uued Uudised