Kui rahandusminister Martin Helme kohtus läinud nädalal kaevurite ja energeetikute esindajatega, sisestades neisse rahu ja lootust, siis esmaspäeval nendega kohtunud president Kersti Kaljulaid tõmbas selle kõik ühe liigutusega maha.
Kersti Kaljulaidi sõnul tuleb tunnistada, et põlevkivienergeetika aeg on läbi saamas, ning peab tegutsema selle nimel, et praegu sellega hõivatud inimeste üleminek teistesse majandussektoritesse läheks kiiresti ja sujuvalt, kirjutas Põhjarannik.
President ütles pärast kohtumist ametiühingujuhtidega ajakirjanikele, et vanad ajad tagasi ei tule. “Otsime lahendusi, mis tegeleksid tulevikuga, aga mitte mineviku pikendamise eest maksmisega. Mina valiksin praegu selle tee ja täitsa ausalt rääkisin sellest ka ametiühingutega. Ei ole mõtet pead liiva alla peita ja loota, et CO2 hind langeb tagasi 5-6 eurole.”
Kaljulaid ei pea miskiks 1300 kaevuri ja energeetiku töökoha võimalikku kadumist ning sellega kaasnevat arvatavat julgeolekuohtu.
Ta rääkis vastu valitsuse plaanile, et kui pannakse mingi väikese toetuse peale ootama olukorra muutumist energiaturul. “Tuleb leida sellised üleminekumeetmed, et väljumine teistesse sektoritesse oleks võimalik ja kiire.“
Kui kunagi unistas Stalin Venemaal jõed tagurpidi voolama panna ja Hurštšov tahtis kõikjal maisi kasvatada, siis Kaljulaid püüab hoida sama joont ja räägib kliimapöördest.
Ta ütles, et Eesti peaks võtma julguse kokku ja tegema esimesena kliimapöörde. „Kõige halvem variant on see, kui me ei muuda midagi, loodame, et minevik tuleb tagasi, ja maksame hästi palju vahepeal selle eest, et hoida minevikku alles.“
Selline suhtumine muidugi idavirulaste probleeme ei lahenda ning töötajate ametiühingute esindajaid ei lohutanud.
Narva Energia ametiühingu juht Andrei Zaitsev lajatas Põhjarannikule, et tema kohtumisel presidendiga positiivseid sõnumeid ei kuulnud. “Põhiliselt käis jutt sellest, et inimesed peavad hakkama kiiresti ümber õppima ja otsima endale uusi töökohti. Jäi mulje, et põlevkivienergeetika säilitamist meie riigis enam isegi ei arutata.”
Tegelik olukord on selline, et Eestis jätkub põlevkivi veel vähemalt sajaks aastaks.