Praegune CO-põhine kliimavõitlus on suuresti mõttetu, sest need, kelle tehased ka tegelikult saastavad, maksavad oma suure rahakotiga kõik otsustajad kinni; madalamal tasandil tegeldakse aga kliimavõitluse sildi all peamiselt tühikargamisega.
Kliimavõitlust ei luba tõsiselt võtta see, et aktivistid on võtnud sihtmärgiks ühe valdkonna, praegu konkreetselt fossiilkütuste kasutamise, ja eiravad kõiki teisi, sageli asjaga vägagi seotud suundi. Üheks selliseks on tohutult energiamahukas krüptoraha kaevandamine.
Üks Ameerika investor on öelnud: “Me tahtsime lendavaid autosid ja saime 140 tähemärki (Twitter). Me tahtsime puhast energiat ja saime krüptovaluutad, mis kulutavad samapalju energiat kui Argentina.”
Just see viimane lause on oluline. Kunagi jääkarude saatusest rääkides väitis Aleksei Turovski, et iga tarbetult põleva pirni kustutamine säilitab jäävälju jääkarude jaoks. Krüptovaluutade kaevandamine aga võtab tohutult elektrit, mille tootmiseks põletatakse sütt ja põlevkivi. Ja kui see hullus algas, kirjutas üks Eesti ettevõtja, et me võiksime oma riigist teha uue Silicon Valley, koha, kus kaevandatakse seda olematut raha.
Viljandimaa ajaleht “Sakala” kirjeldas kunagi üht sealmail vanas töökojas töötavat lätlaste krüptorahakaevandust – töökoda täis arvuteid, müra, tohutu palavus, mistõttu aknad on kogu aeg lahti, samas hoones asuv õmblustöökoda lõpetas töö, sest nõelad magnetiseerusid – tegu on ikka paraja keskkonnatapjaga.
Keskkonnavõitlus ei tähenda ainult võitlust tossavate korstnate vastu – see algab tegelikult juba sellest, kui me ei istu igal vabal hetkel nutiseadmes, sest needki on väikesed keskkonnapõrgulised meie käte vahel. Selleks, et Maad tõsiselt kaitsma asuda, pole vaja viia lapsi tundide ajast protesteerima, et mingi poliitiline jõud saaks sellest kasu lõigata.
Alustada tuleb kõigest, mis veidi loodust mõjutab – eelnimetatud krüptorahamullist, kilekottidest, mille vastu võitlemine on meil hääbunud absurdi, sest need on endiselt igal pool saadaval, kuluka Rail Balticu ärajätmisest, sest see lõhub Maa tasakaalu hoidvat puutumata loodust, jne. Sest ainult ühe saasteallikaga võideldes ei muuda me suurt midagi, kuid võime tekitada korvamatut kahju endile – näiteks kaevanduste sulgemisest tekkivate sotsiaalsete plahvatuste või energiapuuduse kaudu.